Share This Post

Nieuws / Redakcyjny

Jak sprzedawcy detaliczni traktują kierowców zajmujących się dostawami podczas pandemii: Amazon

Jak sprzedawcy detaliczni traktują kierowców zajmujących się dostawami podczas pandemii: Amazon

Kilku największych sprzedawców detalicznych w Wielkiej Brytanii zatrudniło tysiące kierowców zajmujących się dostawami, aby nadążyć za popytem podczas pandemii koronaawirusa.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Tesco zatrudniło 4 000 nowych kierowców. W międzyczasie firma Amazon zebrała 175 000 dodatkowych pracowników, aby poradzić sobie z gwałtownym wzrostem popytu, jako że ludzie są zmuszeni do pozostania w domu i zamawiania towarów online.

Wielu z nowo zatrudnionych kierowców realizujących dostawy nigdy wcześniej nie wykonywało takich zadań i musiało szybko dostosować się do nowych warunków pracy. Spotkaliśmy się z historiami o pilotach, a nawet aktorach, którzy podczas kwarantanny wsiadali za kółko i dostarczali ludziom niezbędne rzeczy.

Aktor Gry o Tron – Michael Condron ujawnił, że podjął się pracy z Asda jako kierowca dostawczy, stwierdził, że praca ta „utrzymała go mentalnie w odpowiedniej formie” i wskazał pewne podobieństwa do swojej codziennej pracy: „Praca ta pozwala mi utrzymać tę interakcję z ludźmi, którą mam w teatrze.”

Ale, jak ci sprzedawcy traktują swoich nowych pracowników? Biorąc pod uwagę tempo, w jakim byli popędzani do samochodu dostawczego, kluczowe znaczenie ma przestrzeganie środków bezpieczeństwa.

Kciuki w górę dla Amazona

Rozmawialiśmy z jednym z kierowców dostarczających towary dla firmy Amazon, który został zatrudniony w kwietniu, aby zapytać go jak jest traktowany przez internetowego giganta handlu detalicznego przez cały czas trwania pandemii.

Ze spokojem powiedział nam, że Amazon wprowadził „procedury i przewodniki dla wszystkich przebywających na miejscu”, co oznacza, że miał „minimalny kontakt z ludźmi”.

Zwróciliśmy również jego uwagę na kwestię środków ochrony osobistej (PPE), która była gorącym tematem przez cały czas trwania kryzysu związanego z koronaawirusem.

Odpowiedział: „Otrzymałem dwa różne rodzaje rękawiczek wraz z nowymi maseczkami do twarzy do każdego miejsca, które muszę odwiedzić, a także chusteczki dezynfekujące i żel do rąk. Dostałem również nowe buty oraz odzież ochronną na życzenie.”

W połowie marca Amazon oświadczył, że priorytetowo traktuje artykuły codziennego użytku o wysokim zapotrzebowaniu oraz artykuły medyczne, przedkładając je nad przedmioty uważane za “nieistotne”, jako sposób na zapewnienie przepustowości niezbędnej do radzenia sobie z światową kwarantanną. Niemniej jednak, nasz rozmówca twierdzi, że „nadal dostarczają pozostałe przedmioty, jeśli są one na kursie kierowcy”.

Dodał, że jest zadowolony z etyki tej polityki – wydaje się być słusznym realizowanie zamówień w celu uniknięcia ewentualnych zgromadzeń.

Tak więc kciuki w górę dla Amazona od tego kierowcy. Zastanawiamy się jednak, czy podobne rozwiązanie sprawdza się u innych sprzedawców. Jeżeli pracujesz obecnie jako kierowca dostawczy, chcielibyśmy się z tobą skontaktować. 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>