Share This Post

Redakcyjny

Porady dla kobiet planujących zajmować się zawodowo transportem

Porady dla kobiet planujących zajmować się zawodowo transportem

Nie ma sensu owijać w bawełnę: jazda samochodami ciężarowymi zazwyczaj należała do mężczyzn. Ale na szczęście, sytuacja zaczyna się zmieniać.

Szkoda tylko, że zajęło to tak długo. Według Związku Transportu Towarowego, brakuje około 60.000 kierowców ciężarówek. Podobnie jak w całej Europie.

Dlatego też przemysł transportowy jest teraz zainteresowany zachęcaniem i szkoleniem kobiet na kierowców ciężarówek. Nie oznacza to wcale, że kobietom łatwo jest zbudować karierę jako kierowca ciężarówki.

Jeśli zdecydowałaś się wybrać karierę kierowcy, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć w tej branży. Czytaj dalej…

1 Nabierz pewności siebie

Badania wykazały, że istnieje pewna różnica w poziomie pewności siebie między mężczyznami a kobietami. Kiedy kobiety kwestionują swoje kwalifikacje do wykonywania określonych zadań lub pracy, mimo że są do tego odpowiednio przygotowane – mężczyźni na ogół żyją z aurą pewności siebie (czasami nawet bez kwalifikacji).

Bez względu na to, czy wierzysz w tę teorię, czy nie, każdy może mieć trudności z wyrobieniem sobie pozycji w branży, która zwykle nie była szczególnie przychylna. Jako rozpoczynająca karierę kierowcy kobieta, musisz budować swoją pewność siebie, aby pokonać wszelkie wyzwania, które mogą się pojawić w najbliższym czasie.  

2 Poszukaj kobiet które się na to zdecydowały

Rozejrzyj się dookoła siebie na szkoleniu kierowców samochodów ciężarowych, przekonasz się wówczas, że jesteś jedyną kobietą, która w nim uczestniczy. Ale spokojnie możesz być pewna, że nie będziesz jedyną kobietą w branży transportowej. W rzeczywistości będziesz jedną z wielu i jeśli uznasz, że warto, powinnaś poszukać innych kobiet, które będą w stanie odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Cię pytania przedstawione z ich wyjątkowej, kobiecej perspektywy.

Mimo, że jest to witryna skupiająca się głównie na Stanach Zjednoczonych, to jednak warto sprawdzić także stronę Women in Trucking. Ma ona na celu głównie wspieranie zatrudniania kobiet w branży transportu ciężarowego, ale dysponuje również wieloma wspaniałymi materiałami, które mogą wskazać Ci odpowiedni kierunek.

3 Znajdź pracodawcę, który będzie Cię szanował

Po ukończeniu kursu na kierowcę pojazdu ciężarowego, najważniejszym jest znalezienie pracodawcy, który będzie Cię szanował, oczywiście nie tylko Ciebie, ale i kobiety w ogóle. Niestety, nieuniknione jest napotkanie od czasu do czasu osób mających wciąż przestarzałe poglądy dotyczące kwestii kobiet, jako kierowców ciężarówek. Nie trać na nich swojego czasu.

Ciężko jest odrzucić ofertę pracy, kiedy jest się początkującą w tym zawodzie kobietą, jeśli jednak ktoś wywołuje w tobie złe emocje, tak będzie najlepiej. Warto poczekać na pracodawcę, który pracuje już z kobietami prowadzącymi ciężarówki – przed przyjęciem pracy koniecznie poproś o rozmowę z nimi.

Jeśli masz zamiar zarabiać na życie z czegoś, to musi to być na twoich warunkach!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>