Share This Post

Redakcyjny / Zdrowie

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o zdrowiu psychicznym przy transporcie ciężarowym

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o zdrowiu psychicznym przy transporcie ciężarowym

Co przede wszystkim przyczynia się do zdrowia psychicznego ludzi? Obawy związane z pieniędzmi, brakiem społecznego wsparcia i stresem w pracy. Dla kierowców ciężarówek, to wszystko naraz.

Do niedawna skupiano się głównie na fizycznym bezpieczeństwie kierowców. Jednak dzięki badaniom wskazującym na to, że kierowcy ciężarówek mają problemy ze zdrowiem psychicznym oraz charakteryzują się wysokim odsetkiem depresji i samobójstw w porównaniu do innych zawodów, sytuacja zaczęła się zmieniać, a zdrowie psychiczne staje się coraz ważniejsze.

Wyzwania stojące przed współczesnymi kierowcami pojazdów ciężarowych znacznie różnią się od tych, których doświadczali ich poprzednicy. Deregulacja, niższe płace i pogarszająca się infrastruktura drogowa to tylko niektóre z czynników powodujących stres u kierowców.

Istnieje również coraz większe zainteresowanie pojazdami napędzanymi bez udziału kierowcy – co może wydawać się niezagrażające, ale nadal powoduje obawy o bezpieczeństwo pracy w perspektywie długoterminowej.

I nie zapominajmy o ciągłym stresie związanym z samotnością i ciągłym brakiem snu. Kierowcy wielokrotnie zgłaszają problemy związane z długotrwałym spędzaniem czasu poza domem na relacjach i nieustannym uczuciem samotności. Dodatkowo, brak odpowiedniej jakości snu wiąże się z niekorzystnym wpływem na zdrowie psychiczne.

Wiele z tych czynników jest poza kontrolą kierowców, istnieje jednak kilka rzeczy, które mogą zrobić w celu zmniejszenia ich negatywnego wpływu i zapewnienia lepszego stanu zdrowia psychicznego.

Odpowiednia ilość snu: Tworzenie spójnych harmonogramów jazdy, aby stworzyć i utrzymać prawidłowy nawyk spania, robienie przerw na wczesnym etapie podróży i ograniczanie spożycia kofeiny może mieć istotny wpływ.

Utrzymanie bliskich relacji: Technologia pomaga kierowcom utrzymać kontakt z najbliższymi. Aplikacje do rozmów video twarzą w twarz i podobne nie zastąpią fizycznej obecności, ale z pewnością będą pomocne.

Uświadom sobie, że nie jesteś sam: Kierowcy ciężarówek uchodzą za osoby, które nie zwracają się o pomoc i wsparcie, gdy tego potrzebują. Sytuacja ta powoli się zmienia, ale istotne jest, aby kierowcy zdali sobie sprawę z tego co czują, że nie są pozostawieni sami sobie, a pomoc jest zawsze dostępna na wyciągnięcie ręki.

Uważasz, że jeden z twoich kolegów odczuwa tę presję? Tutaj możesz sprawdzić, jak rozpoznać osobę pracującą w stresie. Pamiętajcie: jesteśmy w tym razem.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>