Share This Post

Środowisko

Samochody ciężarowe na gaz nie są tak dobre dla środowiska, jak twierdzono

Samochody ciężarowe na gaz nie są tak dobre dla środowiska, jak twierdzono

Pamiętasz, jak producenci ciężarówek przekonywali ludzi, że ciężarówki napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG) są lepsze dla środowiska niż ciężarówki z silnikiem diesla? 

Cóż, mylili się. W rzeczywistości są one nawet pięciokrotnie bardziej szkodliwe dla środowiska niż ciężarówki z silnikiem diesla.

Testy zlecone przez rząd w Holandii potwierdziły stwierdzenia, że ciężarówki LNG, które rzekomo obniżyły emisję tlenku azotu (NOx) o ponad 30% są bzdurą. Obecnie apeluje się do rządów państw członkowskich UE, aby przestały promować przyjmowanie ciężarówek LNG i zrezygnowały z niskich podatków od gazu ziemnego wykorzystywanego w transporcie.

Zgodnie z uzyskanymi wynikami, trzy testowane ciężarówki LNG emitują od dwóch do pięciu razy więcej trujących związków NOx niż samochód ciężarowy z silnikiem Diesla o najniższym wyniku testu podczas jazdy po obszarach miejskich, drogach regionalnych i autostradach. Podczas jazdy po mieście, samochody ciężarowe na gaz wyemitowały od dwóch do 3,5 raza więcej związków NOx niż ciężarówki z silnikiem Diesla o najniższej emisji.

Jak powiedział Stef Cornelis, kierownik ds. ekologicznych ciężarówek w dziale transportu i środowiska: “Samochody ciężarowe na gaz nie są ekologiczne i właściwie mogą być gorsze od silników diesla. Nadeszła pora, aby decydenci ponownie przyjrzeli się faktom i położyli kres dotacjom na samochody ciężarowe napędzane gazem, inwestycjom w infrastrukturę LNG i ulgom podatkowym na to, co jest tylko kolejnym emitującym zanieczyszczenia surowcem kopalnym.”

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>