Share This Post

Redakcyjny

8 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla kierowców ciężarówek

8 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla kierowców ciężarówek

Wszyscy wiemy, że błąd kierowcy jest główną przyczyną wypadków drogowych. Wszyscy też robimy, co w naszej mocy, by być bezpiecznymi.

Jednak czasami wypadki są poza naszą kontrolą. 

Oto osiem prostych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa jazdy, które są łatwe do zastosowania i mogą zapobiec wypadkowi.

1 Nie jedź, gdy jesteś śpiący

Prowadzenie samochodu, gdy jest się zmęczonym, może być tak samo niebezpieczne, jak prowadzenie samochodu po wypiciu jednego lub dwóch drinków. Unikaj tego za wszelką cenę!

2 Rób regularne przerwy

Uważaj na znaki ostrzegawcze i zatrzymaj się na przerwę, zanim się zbytnio zmęczysz. Jeśli czujesz, że opadają ci powieki, prawdopodobnie powinieneś już zrobić sobie przerwę.

3 Zachowuj odstęp

To oczywiste, ale to też coś, o czym łatwo zapomnieć. Upewnij się, że dajesz innym pojazdom dużo miejsca na drodze i nie jedziesz na zderzaku. Ciężarówki hamują dłużej, więc jeśli samochód z przodu nagle hamuje, będziesz potrzebował miejsca, aby bezpiecznie się zatrzymać.

4 Bądź bardzo czujny na mostach

Gdy jest zimno, pamiętaj, że mosty zamarzają szybciej niż drogi. Zachowaj szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez mosty w mroźnych warunkach i pamiętaj, że mogą one być śliskie.

5 Bądź świadomy skutków ubocznych leków

Jeśli okaże się, że kaszel jest trudny do wyleczenia, warto pamiętać, że niektóre rodzaje leków na kaszel mogą wpływać na reakcje związane z prowadzeniem samochodu. Unikaj wszelkich leków, które mogą powodować senność.

6 Trzymaj zapasy w kabinie

Jeśli utkniesz gdzieś przez złą pogodę, będziesz chciał być przygotowany. Przechowuj w kabinie zapasy takie jak koce, woda i nie psujące się przekąski.

7 Zawsze zapinaj pasy

Za kierownicą samochodu ciężarowego można czuć się bezpieczniej w porównaniu z innymi pojazdami, ale przez cały czas trzeba mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli będziesz brał udział w jakimś wypadku, będziesz zadowolony, że zapiąłeś pasy – zwłaszcza jeśli ciężarówka się przewróci.

8 Bądź świadomy otoczenia

Jeśli nie jesteś świadomy wszystkiego, co cię otacza, to wypadki łatwo się zdarzają – szczególnie jeśli chodzi o cofanie. Zanim wycofasz, przejdź się dookoła ciężarówki i sprawdź, czy nie ma żadnych potencjalnych przeszkód.

Bądźcie bezpieczni!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>