Share This Post

Redakcyjny

5 wskazówek, jak unikać rozproszenia podczas jazdy

5 wskazówek, jak unikać rozproszenia podczas jazdy

Wszyscy wiemy, jak niebezpieczne jest rozpraszanie uwagi na drodze, ale może się to zdarzyć w jednej chwili.

Rozpoznanie niebezpieczeństwa rozproszenia uwagi jest pierwszym krokiem do zachowania bezpieczeństwa za kierownicą. Chociaż dla większości kierowców ciężarówek jest to druga natura, jest wielu innych kierowców, którzy nie są tak czujni.

Wiele rzeczy wymaga uwagi kierowcy – niektóre z nich znajdują się w samochodzie, inne na zewnątrz, a jeszcze inne w naszych głowach – post autorstwa GEM Motoring Assist zawiera kilka wskazówek, które pomogą kierowcom skoncentrować się i bezpiecznie prowadzić samochód.

1 Trzymaj swój telefon z dala od widoku

Posiadanie telefonu w podróży to świetny pomysł – o ile nie używasz go podczas jazdy. Jeśli chcesz uniknąć pokusy, trzymaj go poza zasięgiem rąk i poza zasięgiem wzroku (pomyśl o schowku na rękawiczki jak o schowku na telefon). Przełącz go na tryb cichy, wyłączyć Bluetooth i używać tylko w sytuacjach awaryjnych (i gdy pojazd się nie porusza)..

2 Planuj z wyprzedzeniem

Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem, abyś wiedział, dokąd zmierzasz i ile to potrwa. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z trasą, warto skorzystać z Google Streetview przed wyjazdem, aby poczuć cel podróży i zmniejszyć poziom stresu po drodze.

3 Nie zapomnij o muzyce

Jeśli chcesz słuchać muzyki podczas jazdy, utwórz wcześniej listę odtwarzania w telefonie. Oznacza to, że nie musisz szukać utworów podczas jazdy. Utrzymanie poziomu głośności na rozsądnym poziomie oznacza również, że jesteś bardziej świadomy tego, co dzieje się wokół Ciebie i możesz reagować w razie potrzeby.

4 Nie jedz za kierownicą

Jedzenie na wynos jest zdecydowanie dobre, ale przestaje być, jeśli jesz prosto za kierownicą poruszającego się pojazdu. Zrób czas, aby zatrzymać się i zjeść posiłki. Twój pojazd może mieć deskę rozdzielczą i fotel pasażera, ale nie oznacza to, że musisz ich używać jako stołów do spożywania posiłków.

5 Bądź świeży i gotowy na wszystko

Regularnie zatrzymuj się podczas jazdy na długich dystansach. Wyjdź z pojazdu, przejdź się, wypij kawę, zjedz przekąskę lub posiłek, a nawet utnij szybką drzemką energetyczną.

Rozproszenia podczas jazdy mają wiele kształtów i rozmiarów. Od brzęczącego owada do zamyślenia, musisz być zawsze skupiony.

Jak często widziałeś przykłady rozproszenia, gdy siedziałeś za kierownicą?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>