Share This Post

Redakcyjny

Jak dostrzec znaki, że kolega jest zestresowany

Jak dostrzec znaki, że kolega jest zestresowany

Od najmłodszych lat uczymy się dostrzegać fizyczne oznaki choroby – kaszel, choroba lub ból w klatce piersiowej mogą skłonić do odwiedzenia lekarza. Jednakże, jeśli chodzi o dostrzeganie sygnałów ostrzegawczych związanych z naszym zdrowiem psychicznym, nie jesteśmy tak dobrze przygotowani.

Jak potwierdzi każdy kierowca ciężarówki, stres i zmęczenie są głównymi czynnikami wpływającymi na nasze samopoczucie psychiczne. Według ostatniego badania, 75% osób w transporcie ciężarowym uważa, że ich praca jest zbyt stresująca, a 71% mówi to samo o swoim życiu w ogóle.

To, czy stres jest wynikiem czegoś wewnątrz czy poza pracą, nie jest najważniejszym czynnikiem. Kluczem jest wiedza o tym, co się dzieje i podejmowanie kroków, aby zapobiec negatywnemu wpływowi tych uczuć na nasze zdrowie psychiczne.

Jeżeli nie będziemy w stanie zidentyfikować problemów dotyczących zdrowia psychicznego w sobie lub wokół nas, objawy te mogą nie zostać opanowane. Biorąc pod uwagę, że mówimy o grupie ludzi, którzy utrzymują się z jazdy samochodem, inni użytkownicy dróg mogą być narażeni na ryzyko, jeśli te problemy pozostaną nietknięte.

Oto niektóre z oznak stresu, na które należy zwracać uwagę w przypadku współpracowników.

  • Branie dużo wolnego
  • Spóźnianie się do pracy
  • Zachowywanie się nerwowo
  • Wahania nastrojów
  • Bycie bardziej wycofanym
  • Pogorszenie relacji osobistych i zawodowych
  • Utrata pewności siebie lub motywacji
  • Picie większej ilości alkoholu

Pomyśl o tym w ten sposób. Gdyby kolega przyszedł do pracy z nogą w gipsie, szybko zrozumiałbyś, że nie jest w stanie prowadzić ciężarówki. Jeśli jednak ta sama osoba znalazłaby się w pracy i poczuła się zestresowana, nie ma żadnych oznak fizycznych, które mogłyby stanowić ostrzeżenie.

Jeśli kierowca jest zestresowany lub czuje się zmęczony, jego wydajność ucierpi. Na przykład, badania mówią nam, że zestresowany kierowca może podjąć większe ryzyko.

Badania pokazują, że kierowcy w stresie zużywają więcej paliwa i owszem, wgnieciona karoseria, uszkodzone lusterka, otarcia i zadrapania – wszystko to kosztuje. Ale co z kosztami ludzkimi?

Koszty ignorowania zdrowia psychicznego to nie tylko koszty finansowe. 

Stres i zmęczenie muszą być traktowane poważniej w środowisku kierowców. Musimy zwracać uwagę na siebie nawzajem i jak najwcześniej rozpoznawać znaki. Czas traktować zdrowie psychiczne w ten sam sposób, w jaki traktujemy zdrowie fizyczne, aby wszystkie miejsca pracy były bezpieczniejsze.

Myślisz, że będziesz w stanie dostrzec znaki w kolegach z pracy? A co ważniejsze, czy podjąłbyś działania, aby udzielić im potrzebnego wsparcia?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>