Share This Post

Redakcyjny

7 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w transporcie ciężarowym w okresie zimowym

7 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w transporcie ciężarowym w okresie zimowym

Jazda ciężarówką w zimie wymaga specjalnego zestawu umiejętności – a im większa ciężarówka, tym większe umiejętności wymagane do jej prowadzenia. 

Ważne jest, aby kierowcy ciężarówek dostosowywali swoje umiejętności drogowe podczas jazdy w złych warunkach pogodowych w miesiącach zimowych.

Zła pogoda może prowadzić do oblodzonych dróg, zmniejszonej widoczności, słabej trakcji i zwiększonej nieprzewidywalności ze strony innych użytkowników dróg. To wszystko sprowadza się do podejmowania dobrych decyzji i wiedzy, kiedy warunki są niebezpieczne.

Oto siedem wskazówek, które pomogą kierowcom samochodów ciężarowych zachować bezpieczeństwo w trudnych warunkach.

1 Uważaj na prędkość: Prawie każdy wypadek związany jest spowodowany zbyt szybką jazdą kierowcy. Jazda z dozwoloną prędkością może być legalna, ale to naprawdę zły pomysł, gdy droga jest mokra lub oblodzona. Nie spiesz się i pamiętaj, że prędkość może zabić.

2 Utwórz bezpieczną strefę: Zawsze należy zachować bezpieczną odległość za pojazdem jadącym przed nami, szczególnie w przypadku złej pogody. Jeśli widoczność jest niska i widać światła tylne pojazdu jadącego z przodu, prawdopodobnie jesteś zbyt blisko. Tam, gdzie to możliwe, postaraj się stworzyć wokół samochodu ciężarowego strefę buforową, abyś podróżował samotnie, a nie w paczce.

3 Użyj dobrej, solidnej oceny sytuacji: Jeśli czujesz, że warunki jazdy pogarszają się, musisz zdecydować, w którym momencie musisz zjechać z drogi. Znajdź bezpieczne miejsce, w którym możesz się zatrzymać i poczekać, aż warunki się poprawią.

4 Nie zatrzymuj się na pasie awaryjnym: Gdy widoczność jest słaba, inni kierowcy mogą pomylić Twoją pozycję na pasie awaryjnym z pozycją na drodze. Jeśli tak, istnieje ryzyko, że mogą uderzyć w tył pojazdu.

5 Bądź mądry w hamowaniu: Gdy drogi są oblodzone, najlepiej jest nie nadużywać hamulca nożnego, chyba że ciężarówka jest prosto na drodze. Jeśli ciężarówka nie jest prosto, a Ty wdepnąłeś hamulec, istnieje ryzyko, że przyczepa może się ześlizgnąć i obrócić Cię. Zasadniczo, ciężarówka zwalnia, ale przyczepa nie. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy przyczepa jest pusta.

6 Sprawdź dokładnie swoją ciężarówkę: Upewnij się, że wszystkie systemy są sprawne, zanim wyruszysz w drogę. Wykonaj wszystkie zwykłe kontrole – wycieraczki, światła, płyn do spryskiwaczy, zbiorniki powietrza, hamulce, ciśnienie w oponach, szyby, lusterka itp.

7 Przygotuj się: Inteligentny kierowca ciężarówki jest zawsze przygotowany na każdą pogodę, którą może napotkać. Oprócz obowiązkowego zestawu ratunkowego na poboczu drogi, upewnij się, że Twój samochód ciężarowy jest wyposażony w niezbędne elementy do jazdy w zimie (koce, ciepłe ubrania, wodę, małą łopatę i buty z dobrą przyczepnością).

Zima nadchodzi, więc bądźcie bezpieczni…

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>