Share This Post

Redakcyjny

Znaczenie właściwego ustawienia opon samochodów ciężarowych

Znaczenie właściwego ustawienia opon samochodów ciężarowych

Sponsorowane przez 

Niezależnie od tego, czy obsługujesz jedną ciężarówkę, czy flotę, chcesz mieć pewność, że Twoje pojazdy mają najlepszy wydajność paliwową i możliwie najmniejsze zużycie opon. A to oznacza, że należy upewnić się, że opony pozostają prawidłowo ustawione.

Powiedzmy to sobie jasno: nawet najmniejsze niedopasowanie opon do samochodów ciężarowych może mieć duże znaczenie. Badania wykazały, że tylko 1 mm niewspółosiowość kół może zmniejszyć żywotność opony o 7%, a efektywność paliwową o 3%.

Fakty dotyczące dopasowywania opon w samochodach ciężarowych

W przeciwieństwie do samochodu, który często wymaga jedynie regulacji przedniej osi, cała długość ciężarówki musi być wyregulowana, aby żadna z osi nie powodowała żadnych problemów.

Spośród wszystkich osi, to właśnie tandem napędowy może sprawiać najwięcej kłopotów, jeśli nie jest prawidłowo wyosiowany. Nawet jeśli wszystkie pozostałe osie są w jednej linii, nieprawidłowo ustawiony tandem napędowy może doprowadzić pojazd do nieprawidłowego rozstawienia kół.

Istnieją zasadniczo dwa sposoby, przez które osie napędowe stają się niewłaściwie ustawione:

 •         Nacisk: Wtedy osie napędowe zaczynają odpychać pojazd od linii środkowej. Jest on spowodowany tym, że obie osie są względem siebie równoległe, ale nie są prostopadłe do osi pojazdu.
 •         Promień skrętu: Wtedy osie napędowe próbują obrócić pojazd. Jest to spowodowane tym, że osie nie są równoległe i oznacza, że kierowca musi obracać kierownicą, aby kontynuować jazdę po linii prostej..

Korzyści płynące z właściwego ustawienia kół

Prawidłowe ułożenie opon samochodów ciężarowych jest niezbędne z wielu powodów. Na początek, pomaga zwiększyć sterowność, stabilność, osiągi i bezpieczeństwo samochodu ciężarowego.

Może również zwiększyć efektywność paliwową (nawet o 7,5%), zapobiec uszkodzeniom komponentów pojazdu i wydłużyć żywotność opon (nawet o 10% poprawy zużycia opon). Prawidłowe ułożenie opon samochodów ciężarowych jest nawet związane ze zmniejszonym zmęczeniem kierowcy.

Jak rozpoznać, czy masz słabą zbieżność kół

Złe drogi to złe wieści dla kół ciężarówek. Mogą one uszkodzić opony i spowodować, że koła samochodów ciężarowych staną się źle ustawione.  Na szczęście istnieją pewne oczywiste oznaki, że opony ciężarówki są źle ustawione.

Ogólnie rzecz biorąc, można zobaczyć, usłyszeć i poczuć, gdy sprawy zaczynają przybierać niekorzystny obrót. Typowe znaki ostrzegawcze, że masz do czynienia z nieprawidłowo ustawionymi oponami, obejmują:

 •         Pojazd ciągnie na jedną lub drugą stronę, w związku z czym kierowca musi dokonywać nieznacznej korekty kierunku jazdy
 •         Opony zużywają się nierównomiernie lub szybciej niż zwykle
 •         Kierownica jest przekrzywiona, gdy jedziesz prosto przed siebie
 •         Opony wydają piszczące dźwięki
 •         Kierownica wibruje lub wymaga większego wysiłku

Znaki ostrzegawcze zużytej opony

Można wykryć nieprawidłowe ustawienie kół tylko na podstawie zużycia opon Twojego samochodu ciężarowego.

 •         Równomierne: Opony zużywają się równomiernie po obu stronach, gdy są idealnie wyrównane
 •         Wewnętrznie: Zewnętrzna strona opony zużywa się bardziej, gdy opony są skierowane do wewnątrz
 •         Zewnętrznie: Wewnętrzna strona opony zużywa się bardziej, gdy opony są skierowane na zewnątrz
 •         Nierównolegle: Ta sama strona obu opon ulega większemu zużyciu, gdy samochód ciężarowy ma nierównoległe osie, co skutkuje przeciwsterowaniem

Czas na sprawdzenie geometrii opon Twojego samochodu ciężarowego? Skontaktuj się z ekspertem w celu przeprowadzenia testu osiowania. Opony Apollo są dostępne dla wszystkich marek i modeli samochodów ciężarowych. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak możemy pomóc Twojej flocie utrzymać najlepszą kondycję.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>