Share This Post

UE

5 europejskich startupów ciężarówek z napędem elektrycznym, mających nadzieję konkurować z Teslą Semi

5 europejskich startupów ciężarówek z napędem elektrycznym, mających nadzieję konkurować z Teslą Semi

Zwykłe ciężarówki mogą być nadal powszechne na naszych drogach, ale w przyszłości zostaną zastąpione przez pojazdy bardziej przyjazne dla środowiska. Pomagają one ratować planetę i redukują koszty operacyjne flot.

Kiedy prawodawcy UE uzgodnili porozumienie w sprawie norm emisji CO2 przez samochody ciężarowe i wyznaczyli cel sprzedaży samochodów ciężarowych z zerową emisją, europejscy producenci samochodów ciężarowych zdali sobie sprawę, że elektryfikacja może stać się głównym nurtem wcześniej niż się spodziewano.

Długo oczekiwana Tesla Semi została niedawno uruchomiona w Europie, ale jest wiele europejskich startupów oferujących elektryczne ciężarówki, które są gotowe do konkurowania z Teslą na ich własnym trawniku.

1 E-Trucks Europe (Holandia)

Założony w 2017

E-Trucks Europe zawsze dąży do innowacyjnego, zrównoważonego transportu. Produkują pojazdy hybrydowe napędzane wodorem z napędem elektrycznym, a ich samochody ciężarowe są ciche i nie wytwarzają żadnych emisji. Wbudowany system wodorowy zamienia wodór w energię elektryczną, a pojazdy mogą być użytkowane 24 godziny na dobę.

2 Volta Trucks (Sztokholm)

Założony w 2019 przez Carla-Magnusa Nordena

Volta Trucks posiada niższe kabiny (nie ma potrzeby wspinania się), czujniki i kamery, aby uniknąć martwego pola i ograniczyć wibracje – wszystko to sprawia, że jazda staje się przyjemniejsza.

3 StreetScooter (Niemcy)

Założony w 2010 przez Achima Kampkera i Günthera Schuha

Zakupiony przez Deutsche Post w 2014 r., StreetScooter oferuje pojazdy użytkowe z zerową emisją zanieczyszczeń, dostosowane do potrzeb użytkowników. Dzięki praktycznym, solidnym i ekonomicznym opcjom mobilności elektrycznej, ich elektryczne pojazdy ciężarowe mają zasięg od 50 do 80 km i maksymalną prędkość 85km/h.

4 Tevva (UK)

Założony w 2012 przez Ashera Bennetta

Tevva wykorzystuje wielokrotnie nagradzaną technologię w swoim rozszerzonym asortymencie ciężarówek elektrycznych. Od 7,5 do 32 ton, ciężarówki integrują systemy zarządzania akumulatorami, technologię silników elektrycznych i zdalnie sterowany przedłużacz zasięgu. Pierwszą elektryczną ciężarówkę hybrydową wyposażono w 74 kWh akumulatory po obu stronach podwozia i silnik elektryczny o mocy 120 kW.

5 Einride (Sztokholm)

Założony w 2016 przez Filipa Lilja, Linnéa Korneheda i Roberta Falcka

Einride rozwija w pełni elektryczne i autonomiczne ciężarówki, które mogą być sterowane zdalnie przez kierowców. Einride Pod, jedna z ich ofert, wyposażona jest w specjalistyczne przyczepy modułowe do przewozu palet, drewna, towarów łatwo psujących się i wielu innych.

Strzeż się Tesla. Oni tak łatwo nie odpuszczą…

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>