Share This Post

Redakcyjny

Zatrąb, jeśli jesteś… szczęśliwy, zdenerwowany lub świadomy procedur bezpieczeństwa

Zatrąb, jeśli jesteś… szczęśliwy, zdenerwowany lub świadomy procedur bezpieczeństwa

Co myślisz, gdy słyszysz dźwięk klaksonu ciężarówki?

Być może kierowca czuje się szczególnie szczęśliwy i stosuje w praktyce hasło „zatrąb, jeśli jesteś szczęśliwy”? Być może kierowca jest zły na innego użytkownika drogi surfującego między pasami. Może to też być po prostu kierowca przeprowadzający kontrolę bezpieczeństwa pojazdu.

Krótkie wciśnięcie klaksonu jest częścią kontroli bezpieczeństwa przeprowadzanej w samochodach ciężarowych. Niektórzy operatorzy flot twierdzą nawet, że częstotliwość dźwięków klaksonów wskazuje, czy kierowcy przeprowadzają codzienne kontrole, czy nie.

Czasami kontrole te mogą zostać przeoczone. W czerwcu tego roku stowarzyszenie Commercial Vehicle Safety Alliance przeprowadziło 72-godzinną, niezapowiedzianą kontrolę bezpieczeństwa w całych Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Trzydniowe wydarzenie, znane jako Roadcheck, ujawniło szereg naruszeń, od zbyt małej ilości powietrza w oponach i przeładowanych ciężarówek po naruszenia zabezpieczeń.

Mając to na uwadze, poniżej omawiamy, co powinna obejmować kontrola bezpieczeństwa ciężarówek

  1. Widoczność: Sprawdź, czy okna i lusterka są czyste i przejrzyste oraz czy kamery cofania działają prawidłowo. Następne na liście jest upewnienie się, że wycieraczki, spryskiwacze i odmgławiacze szyby są gotowe.
  2. Elementy sterowania: Obejmuje to siedzenie, klakson i wszystkie elementy sterujące na desce rozdzielczej. Skalibruj tachograf we właściwych godzinach i upewnij się, że wyświetla się tablica ogranicznika prędkości. Na koniec upewnij się, że urządzenia ostrzegawcze działają poprawnie.
  3. Stabilność: Brzmi to trochę oczywisto, ale musisz upewnić się, że pojazd jest wyprostowany i nie przechyla się na bok. Jeśli nie, kto wie, co może się zdarzyć. Następnie spójrz na punkty dostępu, takie jak stopnie i wybieg, aby sprawdzić, czy są stabilne i czy dyszel jest stabilny.
  4. Nadwozie i elementy ładunku: Chcesz mieć pewność, że nic na nadwoziu nie będzie się zgniatać, zginać ani spadać. Zasłony, paski i winda załadowcza muszą być nienaruszone i nadawać się do określonego celu.
  5. Koła, przyczepność, układ kierowniczy i hamulce: Sprawdź koła i opony (w tym piąte koło) i sprawdź, czy stopki i uchwyty są w prawidłowej pozycji. Należy również sprawdzić układ kierowniczy, hamulce i zawieszenie pneumatyczne.
  6. Światła: Światła i reflektory powinny być czyste i dobrze widoczne.
  7. Wydech: Sprawdź nadmierny hałas i dym, które mogą sygnalizować problem.

Z czasem kierowcy stają się coraz bardziej biegli w sprawnym przeprowadzaniu tych kontroli. Co jeszcze byś dodał do listy kontrolnej?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>