Share This Post

Aktualności

5 000 złotych za odświeżacz powietrza? Yyyy….

5 000 złotych za odświeżacz powietrza? Yyyy….

Ilu z was ma odświeżacz powietrza zwisający z lusterka wstecznego kabiny? A może jesteś zwolennikiem puszystej kostki? Jeśli pracujesz jako kierowca ciężarówki w Wielkiej Brytanii, może się okazać, że zwisający odświeżacz powietrza może zafundować Ci mandat w wysokości 5 000 zł i trzy punkty karne
na Twoim prawie jazdy.

Nowa akcja policji w Wielkiej Brytanii oznacza, że wszystko, od brudnych szyb przednich po źle ustawione nawigacje i puszyste kostki, może być postrzegane jako przeszkadzające kierowcy w patrzeniu na drogę.
Kierowcy przyłapani z niewłaściwym przedmiotem mogą zostać na miejscu ukarani grzywną w wysokości 500 zł. Jednak nawet jeśli unikniesz mandatu, ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty, jeśli kierowca brał udział w wypadku i uznają, że takie elementy utrudniały jego widzenie. Jeśli sprawa trafi do sądu, grzywna może potencjalnie wzrosnąć do 5 000 zł. Auć!

Posiadanie brudnej przedniej szyby lub zbyt dużego odświeżacza powietrza nie jest nielegalne w Wielkiej Brytanii. Jednak zgodnie z brytyjskim kodeksem drogowym i ustawą o ruchu drogowym kierowcy łamią prawo, jeśli ich widok na drogę jest w jakikolwiek sposób ograniczony.

Brytyjskie prawo o ruchu drogowym stanowi, że: „Żadna osoba nie będzie prowadzić, powodować ani zezwalać innym osobom na kierowanie pojazdem silnikowym na drodze, jeżeli jest on w takiej pozycji, że nie może mieć właściwej kontroli nad pojazdem lub mieć pełnego widoku na drogę i ruch drogowy przed sobą.”

Rebecca Ashton, dyrektor ds. zachowania kierowców w brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się bezpieczeństwem drogowym – IAM RoadSmart, powiedziała: „Przeoczenie czegoś, ponieważ coś przesłaniało Ci widok, może być bardzo niebezpieczne, dobra jazda wymaga wyjątkowych umiejętności obserwacji, wczesne zauważenie czegoś pozwala przewidzieć i zaplanować, w jaki sposób poradzić sobie z zagrożeniami.” Czy słyszałeś o kierowcy, który został napiętnowany przez policję w mediach
społecznościowych w Hampshire po spowodowaniu kolizji? Samochód był tak zagracony, że kierowca nie był w stanie zaciągnąć hamulca ręcznego podczas parkowania i zapobiec przetoczeniu się samochodu wprost na inny samochód. Jeśli policja uzna, że kabina samochodu lub ciężarówki jest zbyt nieuporządkowana, aby można było bezpiecznie kierować, może nałożyć grzywnę w wysokości 300 zł. Co by się stało, gdyby policjant zajrzał teraz do Twojej kabiny?

Większość kierowców ciężarówek jest dumna ze swoich kabin, utrzymując je w porządku. Ale wszyscy widzieliśmy kabiny, które wymagają trochę sprzątania. Być może nadszedł czas na szybkie uporządkowanie kabiny – i może zastanów się dwa razy, zanim zawiesisz tę puszystą kostkę w lusterku wstecznym.

Tak tylko myślę…

Share This Post

1 Comment

  1. Oni już nie wiedzą gdzie szukać pieniędzy. Sami mają niesprawne auta. To parodia prawa. Szukanie pieniędzy w cudzej kieszeni. Szkoda słów. To jedna wielka banda kretynów i nierobów.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>