Share This Post

Redakcyjny

Młodzież: dlaczego potrzebujemy 18-letnich kierowców ciężarówek

Młodzież: dlaczego potrzebujemy 18-letnich kierowców ciężarówek

Jak wygląda kierowca ciężarówki?

Zapomnij o tradycyjnych stereotypach, dzisiejsi kierowcy ciężarówek są wszystkich kolorów, ras, płci i grup wiekowych.

Grupy wiekowe są interesującym tematem. Biorąc pod uwagę, że jest to branża, którą od pewnego czasu nęka brak kierowców, wciąż nie zrobiono wiele, aby rozwiązać problem.

Nieco pracy włożono w rekrutację byłych wojskowych, kobiet i imigrantów jako zawodowych kierowców, ale niedobór wciąż nie został zmniejszony.

Jednak w Stanach Zjednoczonych nowe przepisy przechodzą przez Kongresu, które mają zmniejszyć legalny wiek kierowców samochodów ciężarowych z 21 do 18 lat.

Nic dziwnego, że spotkało się to z mieszaną reakcją. Dla wielu pomysł umieszczenia 18-, 19- i 20-latków za kierownicą samochodów ciężarowych jest przerażającą propozycją.

Jednak z pewnością dzięki solidnym kwalifikacjom i szkoleniom, stażom, mentoringowi itp. potencjalne ryzyko można zminimalizować. Warto zauważyć, że samochody powodują większy odsetek wypadków na naszych drogach niż ciężarówki. Tak tylko przypominam…

Ponieważ coraz więcej doświadczonych kierowców ciężarówek na świecie osiąga wiek emerytalny, czekają nas poważne konsekwencje, jeśli nie znajdziemy nowych kierowców ciężarówek na ich miejsce. Gdzie zacząć?

Towary nie dotrą tam, gdzie powinny być (a przez „towary” mam na myśli praktycznie wszystko, czego każdy z nas dotyka każdego dnia). Ceny pójdą w górę. Koszty produkcji wzrosną w wyniku wyższych kosztów transportu. Jeszcze więcej firm transportowych przestanie działać, co oznacza mniejszą konkurencję dla większych przewoźników i tak dalej…

Istnieje wiele firm technologicznych, które uważają, że znają odpowiedź. Autonomiczne ciężarówki są postrzegane przez wielu jako pozytywne dla branży (chyba że jesteś kierowcą, który nagle odkryje, że jego praca jest przez nie zagrożona).

Zagrożenie ze strony ciężarówek samojezdnych jest bardzo odległe (o przynajmniej dekadę według wielu ekspertów), dlatego w międzyczasie należy zrobić coś, by wypełnić lukę. Młodsi kierowcy mogą być odpowiedzią.

Wszystko, co musimy teraz zrobić, to przekonać ich, że to praca, którą chcą wykonywać. Powiedziałbym, że branża nie ukazuje pracy jako atrakcyjnej.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>