Share This Post

Aktualności

Coraz więcej kobiet wsiada za kółko

Coraz więcej kobiet wsiada za kółko

Wszyscy wiemy, jak wygląda stereotypowy kierowca ciężarówki, ale ponieważ coraz więcej kobiet zasiada za kierownicą, nadszedł czas, aby zmienić nasze postrzeganie.

Gdy Army and Air Force Exchange Service w Niemczech chciała zatrudnić nowego kierowcę, jeden aplikant wyróżniał się spośród reszty. Nie dlatego, że był kobietą, ale dlatego, że absolutnie bezbłędnie zaliczyła testy na drodze

“Niektórzy aplikanci potrzebowali kilku prób, a ona tylko jedną. Można powiedzieć, że była bardzo wykwalifikowana,” powiedział Ronald Willis, inspektor regionalny floty Exchange Europe.

Dzięki 18-letniemu doświadczeniu w prowadzeniu dalekobieżnych pojazdów, Heike Motler jest pierwszą kobietą zatrudnioną w flocie Exchange Europe. Jej zgłoszenie było także pierwszą aplikacją, jaką firma otrzymała od kobiety od ponad pięciu lat.

Podobnych historii widzimy coraz więcej, ponieważ coraz więcej kobiet zasiada za kierownicą i niszczy potężny stereotyp męskiego kierowcy.

Niektóre chcą nadać branży odrobinę uroku. Blaze Williams, samozwańcza „najgorętsza kierowca ciężarówki na świecie” jest jedną z trzech kobiet kierowców w jej 19-osobowym zespole w Australii Zachodniej.

Natomiast brytyjska kierowca ciężarówki Gina McGoldrick jest zdeterminowana, aby jej kabina była jak najbardziej dziewczęca. „Jeśli któryś z chłopców musi jeździć tą ciężarówką, jest zdenerwowany, ponieważ wszędzie jest różowo” – żartuje.

Istnieją oznaki, że liczba kobiet kierowców ciężarówek zaczyna rosnąć. Niektóre z tych kobiet nie są zadowolone z samego zarabiania na życie za kierownicą i spędzają też swój wolny czas na festiwalach ciężarówek walcząc o nagrody i zbierając pieniądze na cele charytatywne.

Mówiąc o pieniądzach… Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn to obecnie ważny temat, ponieważ większe firmy są zmuszone do większej przejrzystości w kwestii płac swoich pracowników. Ujawniło to duże różnice między płacami niektórych mężczyzn w porównaniu z kobietami.

Sytuacja jest inna transporcie samochodowym. Przemysł transportowy udowodnił, że wyprzedza resztę, płacąc pracownikom tak samo bez względu na płeć. Tak czy inaczej, zarówno mężczyźni, jak i kobiety otrzymują znacznie niższe wynagrodzenie niż powinni.

Dlaczego więc jest tak mało kobiet w branży? Być może kobiety zdały sobie sprawę, że na kasie w supermarkecie zarobią więcej (i przy mniejszej ilości godzin) niż jeżdżąc dużym autem?

Przy tak dużym braku kierowców, to firmy przewozowe muszą martwić się o wynagrodzenie, godziny, warunki i korzyści, jakie oferują kierowcom.

Jest jeszcze wiele do zrobienia. Kobiety-kierowcy ciężarówek często mówią o tym, jaką sensacją są na drodze. Zignorujmy jednak komentarze, które mówią, że nie potrafią cofać.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>