Share This Post

Redakcyjny

5 wskazówek, jak redukować stres podczas jazdy

5 wskazówek, jak redukować stres podczas jazdy

Nienormowane godziny pracy, spanie w niewygodnym otoczeniu, przebywanie poza domem przez wiele tygodni. Prowadzenie ciężarówki może być stresujące.

Dodaj do tego utknięcie w korku, zmaganie sie z innymi nieostrożnymi użytkownikami dróg, słabe płace i regularne krzyki oraz kłótnie – nietrudno zrozumieć, dlaczego stres i depresja kierowców ciężarówek są teraz tak nagłaśniane.

Istnieje jednak wiele rzeczy, które kierowcy mogą zrobić, aby pozbyć się nieprzyjemnych uczuć podczas jazdy. 

Oto pięć sposobów na zmniejszenie stresu i rozpoczęcie drogi do życia bez stresu (i jazdy)…

1 Dowiedz się, co najbardziej Cię irytuje

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest większa samoświadomość tego, co powoduje te uczucia lęku i stresu. Zidentyfikowanie wyzwalaczy, a następnie wiedza, jakie kroki podjąć, aby poradzić sobie z tymi emocjami, wymaga czasu, ale na dłuższą metę może być niezwykle pomocne. Jeśli zauważysz objawy stresu, zanim wymkną się spod kontroli, zawsze będziesz o krok do przodu.

2 Naucz się być lepszym rozmówcą

Skuteczna komunikacja ma kluczowe znaczenie w branży przewozowej, ale czasami dialogi między kierowcami, spedytorami i dyspozytorami mogą zwiększać stres. Kierowcy muszą ufać, że dyspozytor robi wszystko, co w jego mocy, aby przeprawić kierowcę z punktu A do punktu B tak szybko, sprawnie i bezpiecznie, jak to możliwe.

3 Myśl zdrowo

Dieta może mieć duży wpływ na poziom stresu – im zdrowiej jesz, tym mniej się stresujesz. Ćwiczenia są również ważne, aby zrównoważyć wszystkie godziny spędzone za kierownicą. Nie musi to być wiele – odrobina rozciągania i pięciominutowy spacer mogą pomóc Ci oczyścić umysł.

4 Podkręć głośność!

Słuchanie muzyki, audiobooka lub podcastu to świetny sposób na oderwanie się od stresu związanego z pracą. Twoje ulubione melodie, ciekawa historia lub pobudzający do myślenia podcast pomogą Ci przejść przez stresujące sytuacje (i możesz nawet nauczyć się kilku rzeczy po drodze).

5 Zaplanuj trasę

Wstępnie zaplanuj trasę, abyś wiedział, gdzie będziesz o której godzinie i odpowiednio zaplanuj przerwy. Menedżer floty może pomóc w pokonaniu ruchu i dostosowaniu stylu jazdy w razie potrzeby (np. gdy pogoda wpływa na podróż) Dobry GPS lub smartfon są również pomocnymi narzędziami do planowania.

Jeśli chodzi o kierowanie ciężarówką, stres nie musi być nieuniknioną częścią pracy. Radź sobie z objawami stresu za kierownicą, zanim staną się przytłaczające i znajdź najlepsze dla siebie sposoby na pokonanie stresu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>