Share This Post

Redakcyjny

Pierwszy rok jako nowy kierowca ciężarówki

Pierwszy rok jako nowy kierowca ciężarówki

W większości zawodów pierwsze lata mogą być najtrudniejsze i nie jest inaczej w przypadku kierowcy. Masz wyzwanie przyzwyczaić się do pojazdu, przyzwyczaić się do wymagań klienta i przyzwyczaić się do stylu życia kierowcy ciężarówki.

Oto kilka rzeczy, których możesz się spodziewać w pierwszym roku, a także kilka wskazówek, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i dobrą karierę w branży transportowej. Trzymaj się ich, a na pewno polubisz życie kierowcy ciężarówki!

  1. Uświadom sobie, że nie będzie łatwo

Prowadzenie ciężarówki może być najlepszą pracą na świecie. Ale przyzwyczajenie się do tego zajmuje trochę czasu. To normalne, że w pierwszym roku doświadczysz kilku drobnych wypadków, kilka razy się spóźnisz, zgubisz w miejscu, którego nie znasz, itp. 

Na początku też nie zarobisz dużo. Czasami może się wydawać, że wybrałeś zły zawód. Nie poddawaj się, będzie łatwiej, stanie się on bardziej relaksujący i zaczniesz zarabiać więcej.

2. Praktyka czyni mistrza

Im więcej jedziesz, tym lepszym kierowca ciężarówki będziesz. To takie proste. Postaraj się spędzić jak najwięcej czasu na drodze. Obejmuje to ćwiczenie manewrów, podczas których zdarza się najwięcej wypadków! 

Miej także oko na to, jak Twoi koledzy robią różne rzeczy. Dotyczy to zarówno kierowania pojazdem, jak i obsługi klientów oraz dbania o pojazd i siebie. Nie każdy da dobry przykład, ale na pewno nauczysz się wielu rzeczy od obserwowania innych.

3. Bądź świadomy całej swojej ciężarówki

Kiedy cofasz lub wyjeżdżasz, upewnij się, że nie tylko pilnujesz kąta, który jest najbliżej, ale także każdej innej części ciężarówki i przyczepy. Nawet jeśli ktoś Ci pomoże, zazwyczaj nie widzisz całego pojazdu. Pomyśl o martwych punktach, potencjalnych przeszkodach i ludziach, w których możesz wjechać. Zawsze dobrze jest wyjść i spojrzeć na okolicę przed rozpoczęciem manewrowania na parkingu lub rampie załadowczej.

Świadomość całej swojej ciężarówki wiąże się również ze świadomością swojego ładunku. Upewnij się, że wszystko jest bezpiecznie przechowywane i że nic nie może się niespodziewanie poruszyć podczas jazdy lub otwierania przyczepy.

Zawsze upewnij się, że Twój samochód jest w jak najlepszym stanie, a kiedy tylko masz szansę, sprawdź ciśnienie w oponach, płyny i ogólny stan ciężarówki. Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem.

4. Zarządzanie czasem to klucz

Nie spiesz się, cofając się lub wyjeżdżając i poruszaj się powoli. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wypadków, które mogą kosztować dużo pieniędzy lub nawet pracę. Nie spiesz się także podczas sprawdzania pojazdu, aby upewnić się, że nie przegapiłeś niczego kluczowego.

Miej w zapasie wystarczająco dużo czasu, abyś nigdy nie musiał się spieszyć. Oznacza to, że musisz starannie zaplanować i zachować wystarczający margines. Nigdy nie wiesz, co może pójść nie tak – nie możesz znaleźć lokalizacji, trudniej jest Ci wrócić, niż myślałeś, są prace na drodze, które oznaczają, że musisz skorzystać z objazdu, jest niski most, przez który nie możesz przejechać, itp. Daj sobie trochę oddechu, doskonaląc zarządzanie czasem.

5. Nie chodzi tylko o jazdę

Oczywiście kierowanie ciężarówką zajmie większość czasu, ale życie kierowcy ciężarówki to nie tylko to.

Dbaj o zdrowie. Upewnij się, że odpowiednio dużo sypiasz, ćwiczysz regularnie, dobrze się odżywiasz i relaksujesz, gdy nie jesteś w pracy. Twoje zdrowie będzie miało wpływ na Ciebie fizycznie i psychicznie. Pomoże Ci to również zachować odporność na stres. Średnia długość życia kierowcy ciężarówki jest przeciętnie 16 lat krótsza niż średnia, jednak częstym chorobom kierowców ciężarówek często można zapobiec dzięki wystarczającej liczbie ćwiczeń i zrównoważonej diecie.

Rozmawiaj ze swoimi kolegami. Przyjemne środowisko pracy jest dobre nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także ułatwia pracę. Ludzie są bardziej skłonni Ci pomóc lub dać dobrą trasę, gdy pozostaniesz przyjazny.

6. Nie wstydź się prosić o pomoc

Kiedy wciąż się uczysz, niezwykle ważne jest zadawanie jak największej liczby pytań. Możesz później potrzebować odpowiedzi. Podobnie, nie bój się prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. Dużej ilości stresu można uniknąć dzięki pomocnej dłoni, a większość ludzi z chęcią Ci ją udzieli.

Czy masz jakieś wskazówki dla początkujących kierowców? Zostaw je w komentarzach!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>