Share This Post

Redakcyjny

Czy potrzebuję pomocy prawnej jako kierowca ciężarówki?

Czy potrzebuję pomocy prawnej jako kierowca ciężarówki?

Jako menedżer floty prawie nieuniknione jest napotkanie problemu prawnego związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy, umowami handlowymi, zatrudnieniem lub sporem prawnym. Ale co z poradami prawnymi dla kierowców ciężarówek? 

Chociaż kierowca ciężarówki ma nadzieję, że nie potrzebuje adwokata zbyt często, nadal bardzo przydatne jest zapoznawanie się z najnowszymi przepisami i obowiązkami kierowców ciężarówek. Możesz znaleźć wiele przydatnych porad online. Oto niektóre obszary prawne, które zalecamy poznać.

Alkohol i jazda samochodem

Oczywiście najlepszą radą jest po prostu nie pić niczego podczas prowadzenia pojazdu, a zwłaszcza jesteś w podróży przez dłuższy czas i potencjalnie przekraczasz wiele jurysdykcji, upewnij się, że jesteś świadomy przepisów krajów, przez które przejeżdżasz. Czy wiesz, że niektóre kraje wymagają wożenia ze sobą alkomatu?

Nielegalna imigracja

Zarówno kierowca ciężarówki, właściciel ciężarówki, jak i flota mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 2000 funtów za „pasażera na gapę” przewożonego na pokładzie swojej ciężarówki w Wielkiej Brytanii. W niektórych krajach grzywna jest jeszcze wyższa, więc upewnij się, że znasz wymagania prawne dotyczące nieoczekiwanych gości.

Przepisy międzynarodowe i lokalne

Jak zapewne wiesz, kodeks autostradowy różni się znacznie w każdym kraju, a jeszcze bardziej w przypadku kierowców ciężarówek. Jednak poza regulacjami związanymi z drogą, zapoznaj się także z innymi lokalnymi przepisami, zwłaszcza gdy gdzieś nocujesz. Czy wiesz, że w niektórych krajach możesz zostać ukarany mandatem za prowadzenie brudnego pojazdu?

Środowisko

Regulacje dotyczące ekologicznej jazdy wciąż się zmieniają. Upewnij się, że wiesz, co możesz, a czego nie możesz zrobić, a także jak uczynić swój samochód zgodnym z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Agresja na drodze

Kłótnie i furia drogowa są zbyt powszechne. Zanim poniesie Cię w gorącym sporze, upewnij się, że Twoja reakcja nie będzie potraktowana jako przestępstwo.

Picie i palenie

Przepisy prawne obowiązujące w różnych krajach są bardzo zróżnicowane pod względem palenia w ciężarówce. To samo dotyczy jedzenia i picia (czegoś bezalkoholowego) podczas jazdy. Sprawdź lokalne przepisy przed wyjazdem.

Konflikty z klientami

Chociaż rozwiązywanie większości sporów z klientami należy do obowiązków menedżera floty, nierzadko zdarza się, że kierowca ciężarówki trafi w ich środek, ponieważ często jest to jedyny fizyczny punkt kontaktu. Upewnij się, że jesteś świadomy swoich praw i obowiązków jako kierowca, aby nie utknąć między młotem a kowadłem.

Czy są jakieś inne obszary prawne, w których kierowcy ciężarówek powinni szukać porady prawnej? Daj nam znać w komentarzach!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>