Share This Post

Redakcyjny

Niedobór kierowców ciężarówek rozprzestrzenia się po całej Europie

Niedobór kierowców ciężarówek rozprzestrzenia się po całej Europie

Niedobór kierowców ciężarówek rozprzestrzenia się obecnie po Europie w zastraszającym tempie, mówi raport Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU).

Obecnie w Europie występuje średnio 21% niedobór kierowców ciężarówek, zgodnie z raportem IRU. Innymi słowy, na każde pięć wolnych etatów, tylko cztery są wypełnione.

Kryzys występuje na różnych poziomach w różnych krajach. W Wielkiej Brytanii przemysł traci 50 kierowców dziennie. W Niemczech około 185,000 pozycji pozostanie pustych do 2027 r., podczas gdy w Rumunii brakuje 37% kierowców.

Jeśli nic się nie zmieni, mówi raport, możemy spodziewać się niedoboru w wysokości prawie 70% w najbliższej przyszłości.

Raport wskazuje również kluczowe wyzwania związane z rekrutacją kierowców. Należą do nich: kiepski wizerunek posady w społeczeństwie; trudne warunki pracy; starzejąca się siła robocza; oraz trudności w przyciąganiu młodszych kierowców i kobiet do branży.

W raporcie zauważono: „Na przykład w Niemczech, podczas gdy młodzi ludzie muszą wybrać ścieżkę kariery w wieku 16 lub 17 lat, kierowcy autobusów i autokarów muszą ukończyć co najmniej 21 lat, zanim będą mogli podjąć zawód.”

„Tym samym większość młodych ludzi jest już na alternatywnych ścieżkach kariery, zanim osiągną prawny wiek, aby kwalifikować się jako kierowcy.”

Inne bariery to np. koszt kwalifikacyjny kierowcy w wysokości 3000 GBP w Wielkiej Brytanii.

W odniesieniu do przyciągania większej liczby kobiet raport sugeruje, że lepsze bezpieczeństwo i ułatwienia dla kierowców mogą przyciągnąć więcej kobiet i przynieść korzyści całej branży.

Share This Post

2 Comments

  1. Jeszcze więcej kontroli i upierdliwości na drogach, komplikujmy dalej przepisy po to by jeszcze łatwiej było karać mandatami niewspółmiernymi do dochodów a na pewno kadry przybędzie. System rozliczania czasu pracy którego nie jest w stanie ogarnàć prosty czlowiek i niesamowite kary za kazdà minutę wykroczeń, z roku na rok coraz więcej obostrzeń i sami sobie zaciskamy pętlę na szyii.
    Nikt nie robi nic aby było latwo czysto i przejżyście – ma być tak aby szlo ukarać

    Reply
    • Tak jest święte słowa !!!

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>