Share This Post

Redakcyjny

Co się dzieje, gdy patrzysz, ale nie widzisz?

Co się dzieje, gdy patrzysz, ale nie widzisz?

Każdy, kto próbuje bezpiecznie prowadzić ciężarówkę musi się zmierzyć z nieskończoną ilością czynników rozpraszających. Telefony komórkowe, GPS, ostrzeżenia o zmianie pasa ruchu – wszystkie te rzeczy mogą odwrócić uwagę kierowcy.

Na pewno jesteś świadomy niebezpieczeństw związanych z rozproszeniem uwagi, ale czy wiesz, że rozproszenie uwagi przez gadżety ma nazwę? Jest znane jako nieuważna ślepota – zjawisko, które istnieje od 1992 roku. Nieuważną ślepotę można prosto zdefiniować jako moment, gdy koncentrujesz się na czymś podczas jazdy, co oznacza, że nawet jeśli widzisz coś prosto przed sobą, mózg ma problem,
aby to „zobaczyć” lub zarejestrować.

Naukowcy podali przykład nieuważnej ślepoty. Zobrazuj sobie sytuację: kierowca ciężarówki oczekuje na zmianę świateł, żeby skręcić. Widzi, że przed nim stoi motocykl, ale mimo to prawie go uderza. Powód? Nieuważna ślepota wymazuje obecność motocykla na rzecz skupienia się na bezpiecznym skręcie. Wygląda na to, że nasze mózgi nie są podłączone do przetwarzania każdego bodźca, w wyniku czego nasze zmysły są zagrożone. Gdyby tak nie było, bylibyśmy stale przytłoczeni informacjami i nie moglibyśmy w ogóle nic zrobić. Ironia polega na tym, że wiele współczesnych gadżetów i technologii in-truck ma na celu zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa, ale często może mieć odwrotny skutek.

Dodaj do tego hipnotyczny efekt gapienia się w białe linie (kiedy monotonia jazdy przez długi czas na nudnych autostradach powoduje, że kierowca staje się nieuważny lub łatwiej się rozprasza) i na pewno zrozumiesz, dlaczego mamy problem. Na nieszczęście dla motocyklistów wydaje się, że w przypadku nieuważnej ślepoty są na przegranej pozycji. Dzieje się tak, ponieważ nie znajdują się wysoko na liście priorytetów mózgu, kiedy ten filtruje informacje. Niektórzy kierowcy spoglądają w stronę nadjeżdżającego motoru – nawet bezpośrednio na niego – a mimo to wjeżdżają w niego, ponieważ motor został „niewidoczny”.

Na szczęście istnieją sposoby przeciwdziałania nieuważnej jeździe. Do oczywistych rzeczy, takich jak nie odbieranie telefonu za kierownicą, robienie regularnych przerw i otrzymywanie odpowiedniego szkolenia z zakresu mapowania i planowania trasy, możemy także dodać uważną jazda i rozwijanie bardziej uważnego sposobu myślenia.Wiąże się to ze skupieniem się na tym, jak się czujesz psychicznie i fizycznie, podchodzeniem do wszystkiego wolniej i głębokim oddychaniem.

Trzeba przyznać, że uważna jazda nie spodoba się wszystkim, ale większość z nas i tak pewnie tego spróbuje. Czy doświadczyłeś nieuważnej ślepoty podczas jazdy?

Jeśli tak, nie jesteś sam. Daj nam znać, co robisz, aby zachować czujność na długich dystansach.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>