Share This Post

Aktualności

Zakaz używania 10-letnich opon?

Zakaz używania 10-letnich opon?

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu używania ciężarówek, autobusów, autokarów i minibusów, które używają opon starszych niż dziesięć lat. Planuje wprowadzić ustawy, które uniemożliwiłyby stosowanie opon ponad dziesięcioletnich w większych pojazdach.

Ta zapowiedź pojawiła się po uporczywej kampanii prowadzonej przez Frances Molloy, której 18-letni syn Michael znalazł się wśród trzech osób zabitych w 2012 r., kiedy autokar rozbił się, ponieważ jego przednie opony miały 19 lat.

W listopadzie zeszłego roku zmieniono wytyczne Agencji Normalizacji Kierowców i Pojazdów, aby stwierdzała, że opony, które mają dziesięć lat lub więcej, nie powinny być używane na przednich osiach samochodów ciężarowych, a także autobusów i autokarów.

Brytyjskie Laboratorium Badań Transportu współpracowało również z wiodącym laboratorium w USA w celu przeprowadzenia testów i analiz opon. Wyniki tych badań zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.

Na pierwszy rzut oka stare opony wyglądają dobrze, ale mogą narazić kierowców na poważne ryzyko. Im starsza opona, tym większa szansa na uszkodzenia ścian bocznych i separację bieżnika. Byłoby wspaniale widzieć zobaczyć zakaz używania 10-letnich opon w całej Europie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>