Share This Post

Redakcyjny

7 sposobów, aby pozostawać przytomnym za kierownicą

7 sposobów, aby pozostawać przytomnym za kierownicą

Prowadzenie ciężarówki często oznacza długie dni i chaotyczne harmonogramy snu. Oznacza to również pozostawanie w stanie czuwania – lub, co ważniejsze – alertu – przez długi czas. To jedyny sposób na bezpieczeństwo na drodze.

 

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować czujność przez dłuższy czas. Oto siedem na początek…

 

Unikaj świateł o wysokim kontraście w nocy

 

Większy kontrast między światłem a ciemnością może oznaczać, że czujesz się bardziej zmęczony. Gdy reszta otoczenia jest czarna jak smoła, posiadanie jasnej deski rozdzielczej i reflektorów przed tobą może Cię wyczerpać. Aby tego uniknąć, przygaś światła w desce rozdzielczej, aby były wystarczająco jasne, aby zobaczyć wskaźniki i używaj miękkiego oświetlenia wewnątrz kabiny. Drugą (naprawdę oczywistą) wskazówką jest nie patrzenie bezpośrednio na nadjeżdżające reflektory.

 

Podejdź do tego z zimną głową

 

Gdy temperatura spada, pojawia się pokusa, aby włączyć ogrzewanie. Podczas gdy ciepła kabina może sprawiać wrażenie przytulnej, sprawi, że będziesz śpiący. Utrzymuj nieco niższą temperaturę w kabinie niż wyższą – chłód jest dobry, ale delikatne zimno jest jeszcze lepiesze, gdy nie śpisz.

 

Trzymaj swoje emocje na wodzy

 

Wszyscy mamy dobre dni i wszyscy mamy złe dni. Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo po kłótni z dyspozytorem, czy właśnie zostałeś zajechany przez innego kierowcę, łatwo jest się rozproszyć. Jedynym problemem jest to, że im dłużej trzymasz się tych emocji, tym bardziej zmęczony będziesz. Staraj się utrzymywać swoje emocje (dobre i złe) na wodzy.

 

Unikaj dużych dawek kawy

 

Wszyscy potrzebujemy uderzenia kofeiny. Dla większości z nas oznacza to filiżankę kawy każdego dnia. Za wszelką cenę ciesz się codzienną dawką, ale uważaj na przedawkowanie kofeiny. Duża kawa jest w porządku – to idealne pobudzenie. Jednak duża kawa, a następnie napój energetyczny, może nie być dobrym pomysłem.

 

Myśl o tym, ile jesz

 

Pełny brzuch sprawia, że każdy chce spać, więc unikaj jedzenia za dużo podczas jednego posiedzenia. Mniejsze, bardziej regularne posiłki i przekąski są najlepszą opcją, jeśli chcesz utrzymać poziom energii i uniknąć zaspania!

 

Poćwicz trochę…

 

Wydostanie się z kabiny i pójście na spacer – nawet na pięć minut – może zdziałać cuda w kwestii energii.

 

… Albo się zdrzemnij

 

Czasami ćwiczenia będą się wydawać zbyt ciężkie. W takim przypadku zdecydowanie czas na drzemkę. Niezależnie od tego, czy jest to szybka drzemka, czy dłuższa drzemka, poczujesz dużą różnicę.

 

Wiesz, jakie są twoje ograniczenia za kierownicą. Uważaj, aby nie przekraczać ich za bardzo.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>