Share This Post

Napędowy & Logistyka / UE

Nowe ograniczenia prędkości na europejskich drogach

Nowe ograniczenia prędkości na europejskich drogach

Wiele krajów UE dokonało ponownej oceny ograniczeń prędkości na drogach krajowych.
Hiszpania zmniejszyła ograniczenie prędkości na głównych drogach wiejskich ze 100 km/h do 90 km/h. Zmieniono ponad 2700 znaków drogowych kosztem 526 000 euro.

W Niemczech narasta presja na wprowadzenie ograniczenia prędkości na krajowych „autobanach”.

Oba kraje mają różne motywacje do wprowadzania tych zmian. Dla Hiszpanii jest to stanie się jednym z najbezpieczniejszych krajów kontynentu dla kierowców wiejskich. Oznacza to zmniejszenie liczby zgonów na milion osób rocznie poniżej 30 lat. W Hiszpanii liczba ta wynosi obecnie 39.

Dla Niemiec argumentem jest bardziej zanieczyszczenie i emisja CO2 (ale obniżenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach jest również częścią debaty).

Dane z 2017 r. pokazują, że Szwecja i Wielka Brytania mają najniższy wskaźnik śmiertelności na drogach w UE na milion mieszkańców.

We Francji ograniczenie prędkości na drogach krajowych zostało zmniejszone o 10 km/h do 80 km/h. Ta decyzja odegrała kluczową rolę w ruchu „gilets jaunes”, a wielu postrzega to jako oznakę miejskiej elitarności prezydenta Macrona. Prawie 60% sieci fotoradarów we Francji zostało zdewastowanych w ramach protestów.

W Austrii sytuacja jest nieco inna. Minister transportu Norbert Hofer pilotuje program zwiększenia ograniczenia prędkości na autostradzie z 130 km/h do 140 km/h.

Podejrzewam, że Norbert jest kimś w rodzaju maniaka szybkości. Kiedy prowadzisz ciężarówkę zawodowo, wiesz, że jest ich dużo.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>