Share This Post

Napędowy & Logistyka

Dlaczego unikanie jazdy na zderzaku jest czasem trudniejsze niż myślisz

Dlaczego unikanie jazdy na zderzaku jest czasem trudniejsze niż myślisz

Istnieje wiele zasad, jeśli chodzi o prowadzenie ciężarówki. Niektóre z nich to skupienie się, wystarczającą ilość snu, wczesne sygnalizowanie i unikanie za wszelką cenę jazdy na zderzaku.

Każdy kierowca ciężarówki, który jest zaprawiony w zawodzie, wie, że jazda na zderzaku to zła praktyka. Chociaż utrzymanie odległości od poprzedzającego pojazdu brzmi dość łatwo, może być trudniejsze, niż można by się spodziewać.

Oto pięć rzeczy, które każdy kierowca ciężarówki powinien wiedzieć o jeździe na zderzaku.

1 Nie jedziesz na zderzaku, ale nadal jesteś zbyt blisko pojazdu przed Tobą?
Będą momenty, w których odległość między Tobą a pojazdem z przodu będzie znaczna, ale zawsze warto sprawdzić, czy odległość jest wystarczająco duża. Dla wielu ogólna zasada polega na pozostawieniu pełnej długości hamowania przyczepy co każde 15 km/h. Należy to jednak traktować jako odległość minimalną – zła pogoda, stan opon i skuteczność hamulców będą miały wpływ na te odległości.

2 Pomyśl dwa razy przed jazdą w „konwoju”
Wiesz, że nie powinieneś, ale podróżowanie w konwoju za innymi ciężarówkami może być zbyt kuszące. Wystarczy, że jeden z kierowców dokona złej oceny sytuacji lub nagłego hamowania, a wypadek jest prawie nieunikniony. Uważaj!

3 Utrzymuj stałą prędkość z górki
Coś innego, co może kusić to przyspieszanie, gdy podróżujesz z górki. Teoretycznie pomaga to w budowaniu wystarczającej dynamiki, aby nadrobić utratę prędkości po jeździe pod górkę, ale rzeczywistość może to być niebezpieczne. Jeśli brzmi to jak zwykły nawyk, pamiętaj, że w zależności od natężenia ruchu na górze lub na dole, możesz znaleźć się na czyimś zderzaku.

4 Bądź świadomy warunków
Istnieje wiele czynników, które wpływają na sposób prowadzenia pojazdu. Prędkość, pogoda i natężenie ruchu muszą być wzięte pod uwagę podczas ustalania bezpiecznych odległości. Należy pamiętać, że inne pojazdy często przekraczają prawnie dozwoloną prędkość, a im bardziej zatłoczona jest droga, tym większe ryzyko kumulacji. Podobnie mokre drogi, mgła czy śnieg oznaczają, że wszystkie pojazdy potrzebują dużo więcej miejsca, aby zwolnić. Połączenia słabej widoczności i jazdy na zderzaku zdecydowanie należy unikać.

5 Zwracaj uwagę na innych użytkowników drogi
Ty możesz unikać jazdy na zderzaku, ale tego samego nie można powiedzieć o tych wokół Ciebie. Niektórzy kierowcy celowo jadą za ciężarówką, aby zmniejszyć opór powietrza samochodu, a co za tym idzie zmniejszyć zużycie paliwa. Może to być bardzo niebezpieczne – nie tylko dlatego, że kierowcy ciężarówki ciężko to dostrzec – należy więc mieć na uwadze pojazdy za sobą.

Najprawdopodobniej będziesz jechał bezpiecznie, z odpowiednią prędkością i zrobisz wszystko, aby uniknąć jazdy na zderzaku. Trzymamy kciuki, że inni kierowcy też.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>