Share This Post

Samochody ciężarowe / Technologia

Czy przewidywania McKinsey’a są zbyt optymistyczne?

Czy przewidywania McKinsey’a są zbyt optymistyczne?

Pod koniec zeszłego roku McKinsey namalował dość różowy obraz autonomicznych ciężarówek.

W raporcie przedstawiono prognozy firmy doradczej dotyczące przyszłości rozwoju autonomicznych ciężarówek i związane z tym koszty.

Przewiduje się, że „pełna autonomia” zostanie osiągnięta w pewnym momencie po 2027 r. Jeśli chodzi o terminy, eksperci zgadzają się, że nie są one ani zbyt agresywna, ani zbyt konserwatywne. Niezależnie od tego, czy są dokładne, należy to sprawdzić.

Tymczasem inne części raportu zostały zakwestionowane.

Artykuł na Freightwaves dowodzi, że niektórym częścią przydałoby się nieco więcej badań. Według McKinsey, trzecia faza autonomicznego transportu (która wymaga kierowcy do wykonania odbioru i rozładunku) odbędzie się między 2025 a 2027 rokiem.

Jednak w artykule podniesiono kwestię, że Starsky Robotics operuje już pierwszym i ostatnim kilometrem ciężarówki zdalnie. Dowodzi to, że zdalne kierowanie i kontrola prawdopodobnie zastąpią kierowców w trudnych sytuacjach drogowych, zanim ciężarówki staną się całkowicie bezzałogowe.

Analiza McKinsey sugeruje również, że technologia może przynieść oszczędności rzędu 45%. Artykuł przewiduje jednak szybką konsolidację rynku. Twierdzi, że podstawy rynku przewozów ciężkich pozostaną w dużej mierze niezmienione.

Jest to kapitałochłonny, niskomarżowy przemysł – i jakakolwiek technika zostanie w jego kierunku rzucona, prawdopodobnie skończy w ten spsób.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>