Share This Post

Samochody ciężarowe / Technologia

Ostatnia dekada odliczania do autonomicznych ciężarówek?

Ostatnia dekada odliczania do autonomicznych ciężarówek?

Nowe badania wykazały, że 76% firm transportowych uważa, że autonomiczne ciężarówki będą realną opcją w ciągu następnej dekady.

Według badań IRU 450 firm transportowych z całej Europy, Azji i Rady Współpracy Zatoki Perskiej 29% respondentów ma jeszcze dalej idące wnioski, twierdząc, że autonomiczne ciężarówki staną się rzeczywistością w ciągu najbliższych pięciu lat.

Z badania przeprowadzonego przez światową organizację transportu drogowego wynika, że 50% firm transportowych uważa, że najważniejszą korzyścią z automatyzacji będzie produktywność, podczas gdy 19% postrzega ją jako sposób na obniżenie kosztów.

W badaniu podkreślono również kluczowe bariery dla przyjęcia autonomicznej technologii: koszty i innowacje (71%) oraz ograniczone zrozumienie nowych technologii (50%).

Jednakże ta wiadomość niekoniecznie oznacza mniej kierowców ciężarówek.

Według Borisa Blanche, dyrektora zarządzającego IRU: “Kierowcy nie przestaną być potrzebni w przyszłości, a przemysł musi nadal zachęcać więcej kierowców do wykonywania zawodu.”

Firmy transportowe określiły trzy największe zagrożenia, czyli niepewność geopolityczną (57%), globalną recesję (52%) i zmieniające się zapotrzebowanie klientów (52%).

Mówiąc o tym, Umberto de Pretto, sekretarz generalny IRU, powiedział: “Globalny system transportowy dotyka życia każdej z siedmiu miliardów osób na planecie, od żywności, którą jemy, po dobra konsumpcyjne, które kupujemy.

“Być może nie dziwi zatem, że wiele problemów, przed którymi stoi dziś społeczeństwo, jest również uważane przez firmy transportowe za największe wyzwania.”

Nie wiem jak wy, ale liczę, że ostatnia dekada odliczania do autonomicznych ciężarówek może być nieco nierealna. Nawet 20 lat może być przesadą…

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>