Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Uncategorized / Zdrowie

Jak kierowcy ciężarówek powinni dbać o zdrowie?

Jak kierowcy ciężarówek powinni dbać o zdrowie?

Firmy transportowe nie dają kierowcom wiedzy i narzędzi potrzebnych do dbania o zdrowie. Samo oferowanie badań zdrowotnych nie wystarczy.

Życie bez kuchni, zmaganie się z brakiem snu i przestrzeganie harmonogramów podyktowanych dostępnością frachtu, może oznaczać, że zdrowie i dobre samopoczucie są często nisko na liście priorytetów kierowców.

Różne badania wykazały, że otyłość jest wyższa wśród kierowców ciężarówek niż osób pracujących w innych zawodach. Podobnie odsetek osób palących i chorych na cukrzycę jest wyższy wśród kierowców ciężarówek.

Jedno z badań przeprowadzonych przez HireRight ujawniło, że co piąty kierowca opuścił branżę, przynajmniej częściowo, z powodów zdrowotnych.

Zatem co się robi, aby poprawić tę sytuację?

Jednym z obszarów, w którym nastąpiła zmiana na przestrzeni lat, są postoje samochodów ciężarowych. Dzisiaj kierowcy częściej wybierają siłownię, zdrowe opcje żywieniowe i sklepy sprzedające lokalne produkty, kiedy się zatrzymują.

To świetne wiadomości, ale trzeba również zainwestować w edukację kierowców na temat zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jeden z pomysłów czerpie inspirację z programu SmartWay Agencji Ochrony Środowiska, który zachęca do większej oszczędności paliwa. Łącząc ekspertów w dziedzinie zdrowia, którzy rozumieją branżę transportu towarowego, można stworzyć dostosowane do potrzeb wytyczne i programy dla kierowców ciężarówek.

Wskazówki takie jak picie większej ilości wody, unikanie fast foodów, bycie aktywnym fizycznie i odpowiednia ilość snu mogą wydawać się oczywistymi sposobami zachowania zdrowia, ale, jak każdy kierowca ciężarówki wie, nie zawsze są one łatwe do wdrożenia w praktyce.

Aplikacje na smartfony mogą również stanowić część rozwiązania, łącząc społeczności kierowców ciężarówek, którzy chcą poprawić swój stan zdrowia i kondycję. Istnieje wiele takich aplikacji. Healthy Trucker, Fitness Trucking, Rolling Strong i Iron Trucker Fitness zostały zaprojektowane z myślą o kierowcach ciężarówek i oferują porady żywieniowe, plany ćwiczeń i możliwość kontaktu z ekspertem.

Te aplikacje nie mają zamiaru przekształcać kierowców ciężarówek w kulturystów, ale raczej zachęcać ich do robienia małych kroków w kierunku zdrowszego stylu życia.

Jedna z tych aplikacji, Healthy Trucker, została początkowo stworzona z naciskiem na zliczanie kroków. Wyniki nie były tym, czego oczekiwali twórcy aplikacji, a od tego czasu skupiono się na jedzeniu na postojach ciężarówek, ćwiczeniach i radzeniu sobie ze stresem. Użytkownicy mają możliwość dzielenia się własnymi wskazówkami i celami, a aplikacja jest bardziej wyczulona na społeczność.

Celem tych aplikacji jest stać się częścią codziennej rutyny kierowcy. Być może nadszedł czas, aby właściciele flot przywiązali tak dużą wagę do sprawdzenia dobrostanu ludzi za kierownicą w ten sam sposób, w jaki pojazdy są codziennie sprawdzane, aby zapewnić ich bezpieczeństwo?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>