Share This Post

Uncategorized

6 wskazówek do jazdy nocą

6 wskazówek do jazdy nocą

Puste drogi. Te dwa magiczne słowa, które sprawiają, że każdy kierowca ciężarówki chce jechać nocą.

Jednak mimo tego, iż mniejszy ruch na drodze jest atrakcyjny, jazda nocna to umiejętność. Wielu kierowców chętnie to robi, ale jest wielu, którzy woleliby tego uniknąć. W końcu pozostawanie w stanie czuwania pomiędzy godziną 22 a 6 rano jest wystarczająco trudne, a co dopiero bycie za kierownicą dużego pojazdu.

Nie muszę wymieniać ryzyka zmęczenia podczas jazdy. Powiem Ci jednak, co możesz zrobić, aby zachować bezpieczeństwo podczas nocnych przejażdżek.

1 Traktuj to inaczej, niż jeżdżenie w dzień

Możesz być w stanie przejechać długie trasy w ciągu dnia z zaledwie 30-minutowymi przerwami, ale ten system nie zadziała od zmierzchu do świtu. W pewnym momencie podczas nocnej jazdy będziesz musiał odpocząć – przez co najmniej godzinę. Jeśli martwisz się zaspaniem, upewnij się, że masz przy sobie budzik.

2 Porządnie się wyśpij (w ciągu dnia)

Będziesz potrzebować 7-8 godzin dobrego snu przed nocną zmianą. Gdy po raz pierwszy zaczniesz pracę jako nocny kierowca, Twoje ciało będzie potrzebowało czasu na dostosowanie. Bądź cierpliwy, w końcu odnajdziesz swoją rutynę.

3 Wiedz kiedy się zatrzymać

Będą momenty, w których będziesz bardziej zmęczony niż w innych. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane brakiem snu, stresem, dietą czy siedzącym trybem życia, jazda w stanie zmęczenia jest zła. Jak tylko poczujesz, że twoje oczy zaczynają się mimowolnie zamykać lub odpływają z drogi, albo zaczynasz mieć halucynacje, powinieneś zatrzymać się już chwilę temu. Poznaj wczesne oznaki zmęczenia i jak najszybciej się zatrzymaj.

4 Przygotuj swoją kabinę do nocnej jazdy

Pamiętaj, aby przyciemnić deskę rozdzielczą, GPS i inne urządzenia, aby zmniejszyć zmęczenie wzroku. Może minąć kilka nocy, zanim oczy się przyzwyczają, ale pozostań przy tym. Upewnij się, że reflektory są wyregulowane i czyste – to Twoja pierwsza linia obrony podczas jazdy w nocy. Dobrym pomysłem jest również utrzymywanie okien i luster w czystości, aby ograniczyć odblaski.

5 Bądź czujny dłużej

Najlepszym sposobem na bycie czujnym przez dłuższy czas jest drzemka. Jednak czasami będziesz potrzebować szybkiego orzeźwienia. Może to być tak proste, jak otwarcie okna lub wypicie filiżanki kawy. Inne wskazówki obejmują mycie twarzy w zimnej wodzie lub 10-minutowe rozciąganie lub spacer.

6 Okulary noktowizyjne

Warto rozważyć zakup gogli noktowizyjnych. Poprawiają widzenie podczas jazdy nocą i nie są zbyt drogie.

Jedną, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że żaden ładunek nie jest ważniejszy od Twojego bezpieczeństwa. Lepiej jest, aby się spóźnić, niż skończyć w szpitalu, zranić kogoś lub narazić na szwank swoją karierę.

Idealnie byłoby, gdyby branża zrobiła więcej, aby chronić swoich kierowców i nie karać ich za zmęczenie. Jednak do tego czasu poznaj swoje ograniczenia i ciesz się tymi pustymi drogami.

Share This Post

1 Comment

  1. Zostałem zwolniony za drzemkę w ciągu nocnych jazd… Chętnie poprowadzę konia u uczciwego przwezwnika na B oraz zrobię uprawniania na CE i pojadę w nocy

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>