Share This Post

Uncategorized

Oto dlaczego powinieneś dwa razy pomyśleć, zanim dołączysz do gospodarki zleceniowej

Oto dlaczego powinieneś dwa razy pomyśleć, zanim dołączysz do gospodarki zleceniowej

Gdyby Uber Freight zagroził rozerwaniem branży przewozowej, kierowcy ciężarówek mogą wkrótce rozważyć dołączenie do gospodarki zleceniowej – gdzie można wybrać pracę, którą wykonujesz zamiast pracować na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Ta elastyczność dyktowania własnego czasu pracy jest atrakcyjna, co odzwierciedla liczba pracowników, którzy dołączyli do gospodarki zleceniowej w ciągu ostatnich kilku lat..

Jednak nie wszystko jest takie różowe. Nigdy nie ma gwarancji pracy, podczas gdy prawa pracownicze dla pracowników w gospodarce zleceniowej są wciąż nieco mgliste.

Tymczasem nowe badania sugerują, że praca w gospodarce zleceniowej jako kierowca może być szkodliwa dla zdrowia.

Gospodarka zleceń stanowi “podwyższone ryzyko” dla kierowców

Badania przeprowadzone przez University College London (UCL) wykazały, że kierowcy, którzy otrzymują wynagrodzenie na zasadzie zlecenie-za-zlecenie, stają wobec “podwyższonego ryzyka” awarii.

Ponad czterech na dziesięciu (42%) kurierów i taksówkarzy pracujących na zlecenie informowało, że ich pojazd został uszkodzony w wyniku kolizji podczas pracy, a kolejne dziesięć osób zgłasza, że ktoś został ranny.

Wnioski, które wyciągnięto z 200 odpowiedzi na ankietę online od kierowców i kurierów, a także 48 wywiadów, wykazały, że prawie połowa kierowców przekracza limit prędkości z powodu presji czasu.

Dokładnie jedna trzecia kierowców (30%) przyznała się nawet, że przejechali przez czerwone światło, będąc pod presją, aby ukończyć pracę.

Rozproszenie uwagi przez smartfony i zmęczenie wynikające z nadmiernej pracy zostały również podkreślone jako ryzyko, z czego prawie dwie trzecie (63%) respondentów stwierdziło, że nie dostarczono im szkoleń z bezpieczeństwa w zakresie zarządzania ryzykiem na drodze.

Tylko jedna czwarta respondentów uznała, że firma, dla której pracują, rzeczywiście dbała o ich bezpieczeństwo podczas pracy.

Współautor raportu Heather Ward (Centrum Studiów Transportowych UCL) powiedział: „Nasze odkrycia podkreślają, że pojawienie się i wzrost popularności pracy zleceniowej kurierów może prowadzić do zwiększenia czynników ryzyka wpływających na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, którzy w takim systemie oraz innych użytkowników dróg.”

Innymi słowy, gdy więcej pracowników wchodzi do gospodarki, ich stawka maleje, co oznacza, że muszą oni wykonywać więcej pracy, aby uzyskać stabilny dochód.

Jeden z respondentów wyjaśnił, że jeśli kierowca znajdzie się w korku, co spowoduje, że nie dotrze na czas, zostanie „ukarany za to grzywną”.

Prezes Road Safety Trust, Sally Line, dodała: „Ten raport bardzo niepokoi czytelnika i pokazuje, że pilnie potrzebne jest zbadanie ekonomii i bezpieczeństwa na drodze.”

Kierowcy miejcie się na baczności

Raport jest czymś, co kierowcy ciężarówek muszą przyjąć do wiadomości, ponieważ firma Uber próbuje „poruszać ładunki po całym kraju w sposób płynny i łatwy, jak zamawianie taksówki”.

Jednakże, model działalności przewozowej Uber może nie być odpowiedni dla rynku europejskiego, ponieważ kierowcy zwykle nie posiadają własnych ciężarówek.

Czy chciałbyś dołączyć do gospodarki zleceniowej, jeśli oznaczałoby to, że możesz zarobić więcej pieniędzy i zarządzać godzinami pracy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, nie wiedząc, na co się piszesz – jednak nawet mimo tego, być może już podjąłeś decyzję.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>