Share This Post

Uncategorized

Inteligentne tachografy – zmierzają do Twojej ciężarówki

Inteligentne tachografy – zmierzają do Twojej ciężarówki

Na początku tego roku UE ogłosiła plany wprowadzenia nowej generacji inteligentnych tachografów do samochodów ciężarowych.

Oprócz zastąpienia starej technologii cele są proste: zachęcać do lepszego egzekwowania przepisów drogowych i dotyczących prowadzenia pojazdów, utrudniać ominięcie tych zasad, zwiększyć uczciwą konkurencję w transporcie oraz zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo w branży transportu drogowego..

W czerwcu 2019 r. pierwsze pojazdy zostaną wyposażone w inteligentne tachografy. Te nowe inteligentne tachografy są zasadniczo ogólnoeuropejskimi systemami do rejestrowania czasu jazdy, pracy i odpoczynku w pojazdach użytkowych.

Zasadniczo wymagania są takie same w przypadku nowych inteligentnych tachografów, jak i w przypadku istniejących. Kierowcy nadal będą musieli przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy, a dane będą nadal przechowywane i analizowane.

Jednakże, nowe funkcje obejmują moduł GNSS do rejestrowania położenia pojazdu na początku i na końcu każdej podróży oraz trzygodzinne aktualizacje.

Technologia może również komunikować się ze stacjami pobierania opłat oraz z agencjami, które je obsługują. Nie jest to tylko sposób na ułatwienie i rejestrowanie opłat drogowych, oznacza to, że funkcjonariusze służb ruchu drogowego będą mogli komunikować się zdalnie z inteligentnym tachografem, aby większość pojazdów nie musiała się zatrzymywać. Jeśli nie zostaną wykryte żadne problemy, kierowcy mogą kontynuować podróż w niezakłóconym tempie.

Organy odpowiedzialne za egzekwowanie będą powiadamiane o możliwych naruszeniach (takich jak przeładowana przyczepa lub coś poważniejszego), a zatrzymają tylko pojazdy wymagające kontroli, oszczędzając cenny czas.

Umożliwienie tej aktywnej komunikacji ze stronami trzecimi pomaga również w promowaniu bezpieczeństwa dla kierujących pojazdami ciężarowymi i innych użytkowników dróg.

Kolejną kwestią było wprowadzenie w maju bieżącego roku ogólnego unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Reguły dotyczące RODO bezpośrednio wpływają na technologię i standardy inteligentnego tachografu.

Według Paula Provenzano, dyrektora ds. rozwoju strategicznego w UL, firmie świadczącej usługi bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw: „Odegrała ona kluczową rolę w projektowaniu i stosowaniu tego systemu.”

Technologia musiała obejmować ochronę niektórych danych dotyczących zachowania kierowcy. Zgodnie z przepisami przesyłane będą tylko określone dane, np. dotyczące kalibracji pojazdu. Co najważniejsze, dane osobowe kierowców (takie jak nazwiska i dane kontaktowe) nie będą przesyłane.

Z biegiem czasu obecne karty kierowców będą stopniowo wycofywane, a kierowcy otrzymają nową kartę kierowcy do tachografów, aby rejestrować dodatkowe informacje wymagane na mocy nowego ustawodawstwa. Obecne karty kierowców mogą być używane w inteligentnych tachografach, ale będą rejestrować tylko dane dotyczące obecnego ustawodawstwa i będą musiały zostać zastąpione do czerwca 2019 r.

Jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jaki wpływ będą miały inteligentne tachografy na nowe technologie, takie jak pojazdy samojezdne, jednak będą miały realny wpływ na całą branżę. Przykładowo, płatności paliwowe i fakturowanie mogą zostać włączone do technologii inteligentnego tachografu, co prowadzi do oszczędności kosztów dzięki lepszej analizie zużycia paliwa i wydajności.

Czas pokaże, ale na razie europejscy kierowcy ciężarówek i wszyscy w branży muszą skorzystać z technologii inteligentnego tachografu i sprawdzić, dokąd nas ona zaprowadzi.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>