Share This Post

Uncategorized

USA idzie w ślady Europy i wprowadza więcej automatycznych skrzyni biegów

USA idzie w ślady Europy i wprowadza więcej automatycznych skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów jest popularna od dobrych kilku lat w Europie, ale nie tak bardzo w Stanach Zjednoczonych.

Kierowcy ciężarówek w Europie zaczęli przyjmować zautomatyzowane skrzynie biegów na początku lat 2000. Volvo, na przykład, wprowadziło swoją skrzynię biegów I-shift w Europie w 2002 r., a pod koniec dekady około 75% europejskich ciężarówek zostało wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów.

Technologia ta była wprowadzana znacznie wolniej w USA. Jednak ostatnio, gdy firmy ciężarowe są pod coraz większą presją, aby nowe pojazdy były wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze, sytuacja uległa zmianie.

Wielu twierdzi, że chodzi o czas. Dla branży, która stara się rekrutować kierowców i desperacko dąży do obniżenia kosztów, komputery, które zautomatyzują zmianę biegów, wydają się być oczywistym rozwiązaniem.

Dlaczego więc zajęło tak długo zanim ręczne skrzynie biegów zostały wycofywane z kabin w USA? Wszystko sprowadza się do kontroli – lub raczej do zwiększonego stopnia kontroli, jaki oferuje ręczna skrzynia biegów.

Ma to również wiele wspólnego z faktem, iż wczesne wersje automatycznej skrzyni miały problemy z komunikacją z silnikami, co prowadziło do nierównych zmian biegów. Mówiąc prościej, doświadczeni kierowcy w Stanach byli niechętni do zmagania się z niedoświadczonym oprogramowaniem.

Jednakże technologia przeszła długą drogę przez lata, pozostawiając wiele z tych frustracji w tyle. Nowa zautomatyzowana technologia jest bardziej zintegrowana, a komputery bardziej precyzyjne.

Sytuacja za oceanem powoli się zmienia, ale zawsze znajdą się ludzie, którzy nie będą przekonani, że automatyczne jest lepsze. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli automatyczna skrzynia biegów oznacza więcej kierowców i prostsze szkolenie, wszyscy powinniśmy być za.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>