Share This Post

Uncategorized

Pasażerowie-kierowcy to nie tylko utrapienie – są niebezpieczni!

Pasażerowie-kierowcy to nie tylko utrapienie – są niebezpieczni!

Możemy nie znać się osobiście, ale niezależnie od tego, czy prowadzisz ciężarówkę, furgonetkę czy samochód, jest jedna rzecz, która łączy nas wszystkich: nasza niechęć do pasażerów-kierowców.

Wszyscy to przeżyliśmy. Głośne sapnięcia, gdy kierowca hamuje, naciskanie hamulca, którego nie ma i wzdryganie się, gdy kierowca domniemanie jedzie zbyt blisko pobliskiego pojazdu. Ech…

Badanie na 2000 kierowców przeprowadzone przez firmę Accident Advice Helpline i OnePoll.com ujawniło, że siedmiu na dziesięciu kierowców uważa, że pasażer, który swobodnie wyraża swoje obawy dotyczące prowadzenia pojazdu, oferuje niechciane (i nieproszone) wskazówki dotyczące kierowania pojazdem i krytykuje decyzje kierowcy to prawdziwa drzazga w bucie (to moje słowa, nie badania).

Inne cechy pasażerów-kierowców obejmują udzielanie wskazówek na temat wykorzystywania pasów ruchu, informowanie kierowcy, kiedy należy odjechać od świateł drogowych, wymachiwanie rękami do innych kierowców, manipulowanie przy sprzęcie stereo / ogrzewaniu / klimatyzacji i nie zgadzanie się z nawigacją satelitarną.

Jednakże, mimo że te działania są powszechne, jedynie 21% respondentów przyznało się do bycia pasażerami-kierowcami.

Rzeczywistość jest taka, że pasażerowie-kierowcy nie tylko są denerwujący, ale mogą też być niebezpieczni. David Carter z Accident Advice Helpline wyjaśnił, że niechciane porady mogą być prawdziwym utrudnieniem dla osoby prowadzącej samochód. Istnieje większe ryzyko związane z wypadkiem, przypadkowym przejechaniem przez czerwone światło lub przegapieniem zakrętu, gdy denerwujący pasażer jest na pokładzie.

Samotna jazda w kabinie ciężarówki nie jest idealna, ale pamiętaj, mogło być dużo gorzej…

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>