Share This Post

Uncategorized

Jaki wpływ mają taryfy opon?

Jaki wpływ mają taryfy opon?

W przeciągu kilku godzin od ogłoszenia, że UE ma nakładać opłaty na opony do samochodów ciężarowych, wiadomości te zaczęły mieć wpływ na rynek.

Opony samochodów ciężarowych i autobusów pochodzące z Chin i importowane do Europy zaczęły drożeć przez oczekiwanie na ustalenie wysokości taryf.

Od 1 lutego bieżącego roku Komisja Europejska wprowadziła obowiązkową rejestrację importu nowych i bieżnikowanych opon do pojazdów użytkowych z Chin. Natomiast od 8 maja opony te stały się droższe o 52 i 82 euro. Spodziewamy się, że obowiązek ten będzie również obejmował wcześniejsze importy.

Dystrybutorzy twierdzą, że około 37% wartości zostało dodane do cen na długo przed tym, zanim dokładne szczegóły opłat stały się jasne. Jednak było to zgodne z oficjalnymi danymi – szacuje się, że chińskie opony TBR miały zaniżone ceny w Europie o około 26-37%.

Według danych Eurostatu, liczba samochodów ciężarowych importowanych z Chin do Europy wzrosła z 1,4 miliona sztuk w 2010 roku do 4,37 milionów sztuk w 2016 roku, co oznacza, że ​​ich ilość zwiększyła się prawie czterokrotnie w ciągu sześciu lat.

Taryfy te są częścią 15-miesięcznego dochodzenia antydumpingowego i antysubsydyjnego dotyczącego chińskiego importu TBR.

Taryfy te będą nadal miały wpływ na rynek. W jakim stopniu tylko czas pokaże.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>