Share This Post

Uncategorized

Zapobieganie kradzieży ładunku – z technologią czy bez?

Zapobieganie kradzieży ładunku – z technologią czy bez?

Był czas, gdy złodzieje ładunków celowali w wielkie towary. To już przeszłość. Dzisiaj złodzieje wydają się celować w naczepy z towarami o niskiej wartości, takimi jak żywność i napoje. Ale nie jest to jedyna zmiana w taktyce, przestępcy są mądrzejsi w tym, w jaki sposób wykorzystują technologię, aby uzyskać to, czego chcą – a przewoźnicy muszą podążać za ich przykładem, jeśli chcą powstrzymać złodziei.

Media społecznościowe to łatwy sposób dla złodziei na zdobycie informacji na temat potencjalnych napadów lub porwań. W rezultacie kierowcy powinni unikać pisania o wycieczkach i trasach w sieciach społecznościowych.

Jednak najczęściej spotykanym miejscem zagubienia ładunku jest transport. Oznacza to, że zapobieganie rozpoczyna się od samej ciężarówki. Ale co jest bardziej skuteczne: rozwiązanie hi-tech, czy coś zdecydowanie mniej technologicznego? Oto podsumowanie obu…

Obranie podejścia hi-tech

Zdalna technologia unieruchamiania może pozostawić pojazd nieruchomy, jeśli został (lub podejrzewamy, że został) skradziony. To powstrzyma wszystkich złodziei planujących ukraść ciężarówkę wraz z jej ładunkiem (częsta praktyka) na trasie. Jeśli ciężarówka się nie ruszy, nigdzie nie pojadą.

Elektroniczne plomby umożliwiają śledzenie zasobów w dowolnym miejscu. Są to zarówno proste urządzenia generujące unikalne numery identyfikacyjne, jak i urządzenia obsługujące GPS, czytniki RFID, które tworzą zapis danych o lokalizacji, gdzie i kiedy plomby zostały wdrożone, a nawet widok z kamery na żywo.

Dla wielu elektroniczne zabezpieczenie ładunku zapewnia najlepszą ochronę przed kradzieżą, ponieważ zapewnia pełną widoczność ładunku na czas trwania tranzytu. Oczywiście lepiej jest umieścić GPS w desce rozdzielczej, zamiast montować go tam, gdzie złodzieje mogą go szybko wykryć, zidentyfikować i wyłączyć.

Nie zapomnij o mniej technologicznych zabezpieczeniach

Badania przeprowadzone przez CargoNet wykazały, że 36% wszystkich incydentów związanych z kradzieżą ładunków ma miejsce w piątki i soboty. Prostym środkiem ostrożności, który możesz przedsięwziąć jako kierowca ciężarówki, jest parkowanie ogon do ogona za każdym razem, gdy się zatrzymujesz. Wybierz lokalizacje, które są dobrze oświetlone i gdzie jest już dużo ciężarówek. Upewnij się, że tylne drzwi ładunkowe ciężko stoją naprzeciw innej ciężarówki lub ściany.

Kolejnym odstraszaczem jest plandeka przyczepy. Podczas gdy skradziona biała przyczepa może z łatwością zniknąć wśród tysięcy innych białych przyczep na naszych drogach, wyróżniająca się naczepa jest znacznie łatwiejsza do wykrycia.

Nie ma prostej odpowiedzi na problem kradzieży ładunku. Połączenie technologii i dobrego starego zdrowego rozsądku jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Zachowaj ostrożność i miej oko na wszelkie podejrzane zachowania, ale pamiętaj: żadna ilość ładunku nie jest warta więcej niż Twoje życie. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji, nie bądź bohaterem – istnieje powód, dla którego floty mają polisy ubezpieczeniowe.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>