Share This Post

Uncategorized

Dlaczego tak mało kobiet jeździ ciężarówkami?

Dlaczego tak mało kobiet jeździ ciężarówkami?

Liczby rosną, ale wciąż trzeba sporo pracy, aby wprowadzić kobiety do zawodu tirowca. Przemawiając przed Międzynarodowym Dniem Kobiet w dniu 8 marca, Ellen Voie, prezes i dyrektor generalny organizacji Women in Trucking Association, powiedziała: “Jest więcej kobiet, ale to wciąż za mało“.

Patrząc na statystyki z całego świata, ma ona poniekąd rację.

W Wielkiej Brytanii tylko 8% z 400 000 osób posiadających zarówno licencję LGV, jak i Driver CPC to kobiety. [1] Kobiety stanowią około 6% floty kierowców w USA – pięć lat temu liczba ta wynosiła 3%. [2] Shamim Akhtar została pierwszą kobietą kierowcą ciężarówki w Pakistanie w 2015 r. [3] We wrześniu ubiegłego roku kobiety w Arabii Saudyjskiej otrzymały wreszcie zezwolenie na prowadzenie pojazdów.

Zdaniem Voie branża przewozowa skorzysta na zwiększeniu liczby kobiet kierowców. Podkreśliła fakt, że kobiety mają lepszy kontakt z otoczeniem, a strach pojawia się u nich szybciej – co jest dość przydatne, gdy jesteś zawodowym kierowcą.

I nie zapominajmy, że badania pokazują, że kobiety są mniej narażone na wypadki niż mężczyźni. A jeśli dojdzie już do wypadku, gdy kobieta będzie za kierownicą, pojazd będzie miał mniejsze uszkodzenia.

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety tirowcy są rzadkością. Przeszkadzające stereotypy, bezpieczeństwo w miejscu pracy i traktowanie kobiet inaczej niż ich męskich odpowiedników, wszystko to przyczynia się do tej sytuacji. Jednak poczyniono postępy w przypadku wielu firm wdrażających politykę przyjmowania kobiet do branży.

Nie będzie łatwo podnieść liczbę kobiet wśród kierowców ciężarówek, ale jest wielu ludzi, którzy chcą, aby to się stało.

Co jeszcze powinna zrobić branża, aby przyciągnąć więcej kobiet do pracy jako kierowca?

[1] https://www.parliament.uk/business/committees/committees-a-z/commons-select/transport-committee/news-parliament-2015/road-haulage-sector-report-published-16-17/
[2] http://www.ttnews.com/articles/trucking-industry-needs-more-women-younger-workers-says-past-ata-chairman-kevin-burch
[3] http://www.bbc.co.uk/news/magazine-34922131

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>