Share This Post

Uncategorized

Czy zamki alkoholowe w ciężarówkach staną się prawem?

Czy zamki alkoholowe w ciężarówkach staną się prawem?

Czy usiadłbyś za kierownicą, gdybyś pił alkohol? Jako profesjonalny kierowca, twoja odpowiedź (mam nadzieję) brzmi zdecydowanie “nie“.

Jednak w związku z ponad 5 000 zgonów spowodowanych jazdą po pijanemu na europejskich drogach każdego roku, wyraźnie niektórzy ludzie ignorują zasady (i zdrowy rozsądek).

Odpowiedzią mogą być zamki alkoholowe, które zapobiegają uruchomieniu silnika, dopóki kierowca nie przeprowadzi testu oddechowego. Jednak pomimo dostępności wielu takich urządzeń, wiele firm przewozowych nie chce ich dobrowolnie stosować.

We Francji autokary są już wyposażone w te urządzenia. Natomiast teraz rząd francuski posunął się o krok dalej, decydując, że każdy, kto popełnił przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu, będzie miał zamontowany zamek alkoholowy w swoim pojeździe.

Gdzie indziej w Europie, idea ta została przyjęta. Na przykład w niektórych częściach Skandynawii urządzenia te są montowane we wszystkich nowych pojazdach, podczas gdy austriacki krajowy system rehabilitacji pijanych kierowców stosuje opcję montowania takich zamków w pojazdach osób wracających za kierownicę.

Niedawny raport Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu sugeruje, że to tylko kwestia czasu, zanim urządzenia te staną się obowiązkowe. W raporcie wezwano do zamontowania standardowego interfejsu elektronicznego we wszystkich nowych samochodach i pojazdach profesjonalnych, co oznacza, że ​​instalacja blokad stanie się łatwiejsza, gdy staną się one wymogiem prawnym.

Jest to idea, która była omawiana od prawie dziesięciu lat, ale wciąż niewiele wiemy na temat tego, kiedy wejdzie ona w życie. Z pewnością nie jestem zwolennikiem nadmiernej kontroli państwa, ale jeśli ma to ratować życie, uważam, że uczynią te zamki standardem raczej wcześniej niż później. Co myślisz?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>