Share This Post

Uncategorized

5 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania na trasie

5 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania na trasie

Podczas pokonywania długich dystansów łatwo jest zahaczyć o postój i złapać coś do zjedzenia. Jednak chociaż może to być wygodne, jedzenie, które zjadasz, jest często tak drogie, jak niezdrowe.

Jeśli chodzi o zdrowe odżywianie, kierowcy ciężarówek nie zawsze mają łątwo. Dla wielu osób dieta z fast foodów i kofeiny stała się normą. Ale nie musi tak być. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć zdrowsze nawyki żywieniowe i włączyć je do Twojego stylu życia.

1 Jedz mniej i częściej

Zamiast jeść trzy posiłki dziennie, powinieneś dążyć do zjedzenia pięciu mniejszych posiłków każdego dnia za kierownicą. OK, nie pasuje to do idei maksymalizacji czasu prowadzenia pojazdu, ale ma sens pod względem poziomu energii. Będzie to oznaczać, że Twój organizm jest w stanie bardziej wydajnie trawić żywność i pomóc Ci zachować większą czujność podczas jazdy.

2 Pomyśl o poziomie cukru w Twojej krwi

W dowolnym momencie Twoje ciało będzie zawierało od 4,0 do 11,0 glukozy. Twoje ciało ciężko pracuje, aby ten poziom nie stał się zbyt wysoki (co oznacza, że staje się toksyczny) lub zbyt niski (co powoduje, że tracisz przytomność). Jedynym problemem jest to, że naprawdę łatwo zepsuć ten proces. Aby uniknąć obniżenia poziomu cukru we krwi, jedz, gdy jesteś głodny (ale nie przesadnie głodny) i jedz zdrowo.

3 Miej na uwadze kontrolę porcji

Jedz mniej, rób więcej; gdyby tylko to było takie proste… Kiedy siedzisz za kierownicą ciężarówki przez kilka godzin, “robienie czegoś więcej” nie jest łatwe. Z drugiej strony zmniejszenie ilości spożywanych posiłków jest bardziej osiągalne. Zmniejszenie ilości kalorii nie oznacza, że przez cały czas czujesz się głodny. Jedzenie bardziej regularnie pomoże utrzymać głód na dystans. Pamiętaj tylko, aby twoje porcje były mniejsze niż zwykle.

4 Zaopatrz się w zdrowe przekąski

Częste spożywanie mniejszych porcji nie oznacza zjeżdżania na postój za każdym razem, gdy czujesz się głodny. Posiadanie dobrze zaopatrzonej kabiny w zdrowe przekąski jest dobrą praktyką – i dobrym sposobem na szybkie jedzenie. Jabłka, pomarańcze, niesolone orzechy i krakersy pełnoziarniste sprawdzą się doskonale. A jeśli masz szczęście mieć lodówkę na pokładzie, dlaczego nie rozszerzyć selekcji przekąsek o jogurt, jagody, ser i kawałki marchewki?

5 Uważaj co pijesz

Napoje gazowane, słodkie gorące napoje, napoje energetyczne i soki owocowe często zawierają więcej kalorii niż myślicie. Te dodatkowe kalorie nie zahamują apetytu, ale mogą oznaczać, że zaczyniesz przybierać na wadze. Napoje dietetyczne i sztucznie słodzone napoje nie są odpowiedzią, ponieważ pozostawiają ochotę na więcej słodkich potraw i napojów. Jeśli czujesz pragnienie, najlepiej trzymać się starej, dobrej wody (chociaż herbata lub kawa bez cukru jest zawsze dobrym rozwiązaniem).

Co jesz w drodze? Jakieś wskazówki, którymi możesz się podzielić z innymi?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>